Zažili jsme v ŠD...

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

ČERVEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Školní rok bude brzy u konce. Děti finišují v učení, ale ve školní družině si užíváme venku i ve třídě. Dětský den jsme oslavili soutěžením, plněním různých úkolů a na skákacích hradech, které si děti pěkně užily.

Nezapomínáme ani procvičovat naše hlavičky, abychom neztratili všechny nabyté vědomosti. Takže luštíme křížovky i rébusy a venku posilujeme sportovního ducha a fair play hru.

Samozřejmě, že se těšíme na prázdniny, plánujeme a povídáme si, co bychom chtěli o prázdninách dělat a kam se podívat, malujeme pěkné obrázky na téma "ideální prázdniny".

Řekli jsme si také, jaký ten uplynulý školní rok byl, co nám dal, jak jsme si ho užili a v čem se můžeme zlepšit. Také jsme si připomněli, jak se bezpečně chovat o prázdninách, aby se nám nic nepřihodilo a my se tak s úsměvem sešli zase 2. září hezky pospolu.

Krásné a pohodové prázdniny vám všem přejí děti ze školní družiny spolu se svými vychovatelkami.


KVĚTEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Na začátku května jsme si ve školní družině s dětmi připomněli Světový den labyrintů. Děti si prohlédly ukázky největších bludišť na světě, povídali jsme si o tom, jaké jsou druhy labyrintů a nakonec měly děti za úkol nakreslit takový labyrint, který povede logicky a do středu. Ukázalo se to jako docela složitý úkol na přípravu a vymýšlení, ale nakonec to děti zvládly na jedničku.

Na Den matek jsme vyrobily pro maminky pěkné záložky jako přáníčko, měly z toho velkou radost.

Připomněli jsme si také Světový den Afriky. Povídali jsme si o krásách tohoto kontinentu, o různých tradicích, jiném způsobu života i o nepřeberném množství zvířat, které na tomto kontinentu žijí. Důležitá byla také diskuse na téma ochrana tohoto světadílu.

Na závěr děti nakreslily krásné obrázky s africkou tématikou, které jsme pověsili na školní plot. 


DUBEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Na začátku dubna nám počasí moc nepřálo, tak jsme se zabavili modelováním hrnečků a kresbou zátiší rozkvetlého zlatého deště.

Na procházkách jsme si opakovali názvy jarních rostlin a kvetoucích keřů. Děti si názvy z minulého měsíce dobře pamatovaly.

Připravovali jsme se i na "čarodějnický rej", který se uskutečnil 30.4. Děti vyzdobily školní plot krásnými obrázky na toto téma; na plotě jste si určitě všimli obrázků čarodějnic, černých koček či kotlíků.

Duben byl také měsíc dopravní bezpečnosti. Děti se seznámily s aplikací Alik.cz, kde pomocí různých nebezpečných situací, které mohou nastat, jak na silnici, tak např. i na kolejích anebo na cyklostezce, určovaly správné řešení situace. Děti tato aplikace moc pobavila a zároveň se učily bezpečnosti v silničním provozu. Na závěr jsme se učili důležité dopravní značky, které si potom děti i namalovaly.

22.4 jsme si také připomněli Den Země. Povídali jsme si o tom, jak můžeme naši Zemi chránit, co naší planetě škodí a naopak, co ji prospívá. Pro děti to byla velmi přínosná a poučná debata.


BŘEZEN VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Březen byl ve školní družině ve znamení vítání jara. Teplé a slunečné počasí nás vylákalo do nedalekého lesíka, kde si děti stavěly lesní bunkr. Venku jsme také aktivně sledovali změny v přírodě – určovali jsme druhy stromů a jarních rostlin, povídali jsme si o jarních mláďatech divoké zvěře a jak je můžeme chránit.

Děti se připravovaly i na školní projekt Den vody. Vytvořily trojrozměrný objekt na téma koloběh vody v krajině, povídali jsme si o nezbytnosti udržení vody v přírodě i ve městech a děti namalovaly také krásné obrázky s touto tématikou.

Ve školní družině jsme také měli dvakrát vzácnou návštěvu, českou herečku paní Kamilu Špráchalovou. Paní Špráchalová učila děti technice správného dýchání a mluvení. Děti si nacvičovaly různé etudy, při kterých se zaměřovaly nejen na mluvený projev, ale i na to, jak projevit beze slov své emoce a pocity. Pro děti toto neobvyklé téma bylo velmi zajímavé a přínosné. 


CO JSME DĚLALI V ÚNORU

Ani v únoru jsme se ve školní družině nenudili. V období Masopustu jsme si povídali o řemeslech a o jejich důležité roli pro společnost. Povídali jsme si také o tom, co to je Masopust, jak vznikl, proč se tak jmenuje a diskutovali jsme o významu této hezké tradice. Vyráběli jsme masopustní masky a užili jsme si u toho hodně srandy. Vyzdobili jsme také školní plot, děti namalovaly krásné obrázky s masopustní tématikou, na které byly opravdu pyšní. Děti se také seznámily s tématem zdravého stravování - povídali jsme si o tom, jak je důležité co jíme a jak se to projevuje na našem zdraví. Toto téma děti hodně zaujalo a v budoucnu se k němu určitě vrátíme. Menší děti se učily poznávat ovoce a zeleninu, zvláště méně známé druhy, které u nás ani nerostou. Těšíme se na jaro, povídáme si o změnách klimatu a o změnách v přírodě, o tom, jak vzniká počasí a jaké mohou nastat extrémní jevy počasí. Toto téma pak děti ztvárnily v krásných realistických obrázcích.


ZIMA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

V zimě, pokud nám to počasí dovolilo, jsme si ve školní družině užívali zimních radovánek a nebo jsme chodili na procházky do přírody.

Sněhová nadílka nám také umožnila vydovádět se na sněhu a pořádně se zkoulovat.

Za méně příznivého počasí jsme si s dětmi hráli společenské hry, které se u dětí těší velké oblibě.

V tomto období nesmělo chybět především vánoční tvoření. O náplń našeho času ani zábavu jsme opravdu nouzi neměli. Vyráběli jsme vánoční přáníčka, andělíčky jako zápichy, skleněné zasněžené svícny a závěs se sušeným ovocem a kořením.

Těměř všechny výrobky byly nakonec úspěšně prodány na vánočním jarmarku, který se konal v rámci krásného vánočního představení pro rodiče.

Po vánocích jsme si především naplno užívali nových hraček, které nám nadělil Ježíšek. A děti si nové hračky hodně pochvalovaly! Chlapci dostali autíčka, gravitrax a děvčata krásné panenky.

Učili jsme také o životě ptáčků v zimě a děti velmi zaujal Mezinárodní den mořských savců, kde jsme shlédli zajímavé video a povídali si o důležitosti ochrany mořských živočichů.


PODZIM VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Podzim je období plné barev a změn v přírodě. A právě o tom jsme si ve školní družině povídali a zároveň jsme si vyrobili krásné podzimní obrázky z nasbíraných listů a ručně vyrobených hub.
Krásné počasí využíváme k pobytu na školní zahradě, kde hrajeme oblíbené hry a také sbíráme podzimní plody. 


ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

TÝDEN KNIH

V týdnu od 13.3. do 17.3.2023 se ve školní družině konal Týden knih. Tímto projektem jsme chtěli u dětí vzbudit zájem o knihy, podpořit čtenářskou gramotnost a seznámit je s některými autory a ilustrátory dětských knih.

Každé z dětí si přineslo svoji nejoblíbenější knihu a seznámilo s ní ostatní spolužáky (pohádky, první čtení, moderní pohádky, encyklopedie, atlasy a dobrodružnou literaturu).

Každý, kdo chtěl, si vyrobil svou vlastní papírovou knihu.

FOTOGALERIE.


NÁVŠTĚVA MINIGALERIE V ODOLENĚ VODĚ

(21.2.2023)

Ve čtvrtek 21.2.2023 jsme s dětmi v rámci školní družiny navštívili Minigalerii pana Pavla Novotného v Odoleně Vodě. Pozváni jsme byli na výstavu fotografa, cestovatele a dobrodruha, pana Petra Slavíka, držitele mezinárodních ocenění
v oblasti wildlife fotografie a titulu fotograf roku v soutěži Czech Nature Photo.
Fotografie zvířat zachycovaly lásku k divočině a všem se moc líbily. Děti před odchodem z Minigalerie zanechaly velmi milé vzkazy do knihy návštěv.
Před cestou zpět do školy se měly děti možnost proběhnout a pohrát si v nedalekém lanovém parku.



ZIMNÍ RADOVÁNKY

(prosinec 2022)

Letošní zima nás velmi příjemně překvapila. Hned ze začátku nám napadlo poměrně dost sněhu. Nebyl čas ztrácet čas, proto jsme ani chvilku neváhali a využili sněhové nadílky naplno. Vydali jsme se na vinici, kde jsme bobovali, sáňkovali a váleli se ve sněhu. Na školní zahradě děti stavěly sněhuláky a tvořily pomocí svého těla krásné andílky do sněhu. Nakonec nesměla chybět ani skvělá koulovačka. 

FOTOGALERIE


VÝSTAVA KAKTUSŮ A SUKULENTŮ

(9.9.2022)

V pátek 9. září jsme v rámci družiny navštívili výstavu kaktusů a sukulentů v zahradě horního zámku v Panenských Břežanech. Viděli jsme mnoho různých druhů. Od pichlavých kaktusů po hladké a také velké a malé sukulenty. Všechny děti v družině namalovaly obrázky kaktusů, které poté odnesly na výstavu. Pořadatelé výstavy obrázky dětí vystavili. Děti měly obrovskou radost, protože za krásné výkresy dostal každý jedinec malý kaktus domů za odměnu. Také dostaly dobré rady, jak se o takový kaktus starat, aby jim krásně rostl. 

Fotogalerie.


ŠKOLNÍ ROK 2021 /2022

SOUTĚŽ "Výpravy do přírody"

Výpravy březen aneb "pozorujeme pupeny". Velmi netradiční součástí této březnové výpravy byla ochutnávka pupenů. 

FOTOGALERIE ZDE


SOUTĚŽ "Výpravy do přírody"

Únorové výpravy - pozorování stop zvířat.

FOTOGALERIE ZDE


SOUTĚŽ "Výpravy do přírody"

Prosinco-lednové výpravy máme také úspěšně za sebou. Opět jsme získali plný počet deset bodů. Ve fotogalerii se můžete podívat, jak jsme společně úkoly z této výpravy plnili.


FOTOGALERIE ZDE


PREVENTIVNÍ PROGRAM

(24.1.2022)

V pondělí 24. ledna nás v rámci školní družiny navštívil pan Pavel Pelikán, strážník-preventista z oddělení MP Odolena Voda. Preventivní program byl zaměřen na bezpečnost účastníků silničního provozu především z pohledu dětí jako chodců či cyklistů. Přednáška byla doplněna didaktickými obrázky nejběžnějších dopravních značek, několika animovanými videi od BESIPu. Nejdůležitější heslo, které si, doufám, děti zapamatovaly, je "vidět a být viděn". Na závěr měly děti samotnou prohlídku nového policejního vozu, kde jim bylo ukázáno veškeré vybavení. Kdo také chtěl, mohl se posadit za volant.


Fotogalerie.


SOUTĚŽ "Výpravy do přírody"

Ani v měsíci listopadu Břežanští průzkumníci nelenili a opět poctivě plnili zadané úkoly. Což jim přineslo znovu ovoce v podobě maximálního bodového zisku.  

Fotogalerie


SOCIALIZAČNÍ AKTIVITY V ŠD

(LISTOPAD 2021)

V měsíci listopadu nás v rámci socializačních aktivit podporovaných Národním pedagogickým institutem (zmírnění negativních dopadů v důsledku pandemie Covid) několikrát navštívila slečna Iva vždy s připraveným programem. Všichni si ji hned oblíbili a těšili se na její příští návštěvu a také na to, co nového a zajímavého si pro ně přichystala.

Fotogalerie.


DRAKIÁDA

(9.11.2021)


V úterý 9.listopadu jsme se společně s dětmi z družiny, s rodiči a mladšími sourozenci vydali pouštět draky. Účast nebyla, vzhledem k současné situaci, příliš hojná. Neštovice si do kalendáře zapsaly právě tento čas. Ale zúčastnil se každý, kdo jen trochu mohl. Ani vítr nám na létání draků nevál zcela příznivý, nám to však náladu nepokazilo. Každý malý účastník si odnesl nejen zablácené boty, ale také svůj omalovánkový Pamětní list a lízátko.
Všem statečným a zabláceným účastníkům moc děkuji.  

Fotogalerie.


Jeřábková Veronika



SOUTĚŽ "Výpravy do přírody"

Výpravy do přírody poprvé

Máme za sebou vyhodnocení z první naší výpravy do přírody za měsíc říjen. Nutno podotknout, že naši Břežanští průzkumníci obstáli výborně. Získali deset bodů, což je maximální možný počet, který lze z jedné výpravy získat. Jak se však říká, první vyhrání z kapsy vyhání, nesmí tedy usnout na vavřínech a ve svém snažení nepolevit, neb je čekají v listopadu další nelehké úkoly.



Právě začínáme, je nám fajn...

(září 2021)

První týdny uplynuly jako voda. Žáci nejen usedli po prázdninách do školních lavic, ale také jsme se naplno vrhli do činností ve školní družině. První dny byly zaměřené na společné hry, kterými se žáci seznámili s pravidly, s prostředím, s naší novou posilou Danem a sami navzájem, především s prvňáčky. Jak se říká: "komu se nelení, tomu se zelení" ...naší pravidelnou aktivitou byl v září úklid zahrady, především odklízení popadaných a shnilých jablek. Sice mají děti občas k této činnosti průpovídky, ale vždy si své nakonec poctivě odpracují. Také jsme se vydali směrem k Vinici po stopách indicií a zahráli jsme si trochu zkrácenou Pevnost Boyard...Abychom se měli ve družině na co těšit, vyrobili jsme si narozeninovou nástěnku a zpětně jsme oslavili narozeniny s těmi, kteří slaví o velkých prázdninách. Aktivity naštěstí vzhledem k počasí probíhaly převážně venku. Na závěr to nejlepší, za školní družinu jsme se přihlásili do přírodovědně-badatelské soutěže "Výpravy do přírody", která probíhá v rámci přihlášených škol ve Středočeském kraji. Již za měsíc říjen nás čeká první úkol. Dalo by se psát mnohem více, ale nechme si něco na příště.

Fotogalerie.

Jeřábková Veronika


Školní rok 2020 / 2021

Zimní hrátky

Už to téměř vypadalo, že děti budou znát zimu pouze z obrázků. Nakonec se přeci jen umoudřila a dopřála nám všem malou ukázku toho, co k pravé zimě patří. Nebyl čas ztrácet čas, proto jsme ani chvilku neváhali a využili sněhové nadílky naplno. Na vinici jsme si zabobovali a pořádně zařádili, na zahradě jsme postavili pořádného školního maskota. Abychom se celí zmrzlí z venku příjemně zahřáli, společně jsme si uvařili horkou čokoládu s pořádnou porcí šlehačky.  

Fotogalerie.


Už jsme zase zpátky!

Konečně jsme se dočkali a zase jsme se po nucené "covidové" pauze společně sešli v družině, zatím jen v komornějším počtu s prvňáky a druháky, ale jsme zpět, a to je důležité. Protože nejsme žádní lenoši, chladné počasí nám nevadí. Jak se říká: "není špatné počasí, je jen špatné oblečení" a nám tak nic nebrání v tom, abychom si imunitu co nejvíce utužovali při pobytu na čerstvém vzduchu. Posilujeme obratnost, rovnováhu, sílu, zdraví celého těla a nemyslíme jen na sebe, ale staráme se o pořádek na školní zahradě a plníme i krmítka pro ptáčky. Prostě jsme rádi, že můžeme být zase spolu!

Několik fotografií si můžete prohlédnout zde.


Září vesele za námi a další společné zážitky před námi ...

Teplé a slunečné počasí nám umožnilo, abychom první týdny ve školní družině trávili především venku, což všichni do jednoho ocenili. Byl prostor pro pohybové hry různého charakteru, soutěže jednotlivců, závody v družstvech, týmové hry tzv. "jeden za všechny, všichni za jednoho" a také možnost využití času pro volné hry dle vlastního výběru dětí. Koncem září nás svou návštěvou potěšila herečka a dabérka Kamila Špráchalová z projektu Šablony II - obor herectví. Většina dětí již měla zkušenost z minulého roku. Tentokrát jim paní Kamila představila dýchací techniky, které se používají pro uklidnění, když mají děti trému a jsou nervózní z ústního či písemného zkoušení. Děti si vyzkoušely, jak vypadá příprava herce před samotným vystoupením na jeviště, různé jazykolamy, gymnastiku mluvidel, vědomé ovládání dechu, práce s hlasem, chůzí apod. Děti si také zahrály ukázky pantomimy při běžných denních činnostech, povolání ... Na závěr jsme si společně zazpívali tradiční lidovou písničku Skákal pes a všichni jsme se přesvědčili, že i s jednoduchou písní se dá velmi složitě pracovat a kouzlit. 

Jak jsme si to během září v družině užili se můžete podívat ve fotogalerii.


Školní rok 2019 / 2020


DRUŽINA NEDRUŽINA, MY SI TO UŽÍVÁME

(26. 5. 2020)

A je po karanténě. Dlouho jsme se neviděli, alespoň ne takhle osobně, ale teď už si zase můžeme hrát. A protože máme zahradu v rekonstrukci a nemůžeme se míchat se školkou, naše hry probíhají na přední části zahrady před školou. A protože vchod do školy není travnatý, poradili jsme si s dlažbou. Kdo první týden po znovuotevření školy přicházel předním vchodem, nemohl přehlédnout naší dráhu. Děti si v úterý samy nakreslily křídami dráhu, která vůbec nebyla lehká. Kdo se rozhodl ji zdolat, musel umět skákat panáka, tančit polku, skákat podle abecedy i žabáky. Také bylo třeba umět dřepy, skočit čertíka, skákat snožmo a přeskok přes švihadlo. Na závěr Kristýnka přidala své oblíbené výpady a už tu byl cíl. Zapojili se opravdu všichni a pak si také dráhu všichni několikrát prošli. Druhý den před školu postupně zavítali všichni školáci během dopoledne a vyzkoušeli si dráhu také. Pak nám sice zapršelo a dráha zmizela, ale už se těšíme, co si nakreslíme příště.

Pavlína Sáblová

Další fotky naleznete ve Fotogalerii.


MASOPUSTNÍ VESELÍ

(19. 2. 2020)

Po dopoledním průvodu obcí jsme masopustním veselím pokračovali i odpoledne ve družině. Pro děti jsme připravily taneční maraton podle choreografie Páji a Monči, židličkovanou, masopustní šibenici a také vědomostní kvíz. Odměnami během celého roku docela šetřím, uděluji pouze samolepky do notýsků, ale dnes prostě "musela" být výjimka. Za každou povedenou odpověď, taneční úspěch či výhru v soutěži se rozdávaly bonbónky a lízátka. Je zajímavé sledovat, jak některé děti ihned žvýkají a cucají, jiní si střádají vše co vyhráli, aby se pak množstvím výher mohli pochlubit.

V každém případě jsme si "zvláštní" odpoledne moc užili a různorodé postavy z pohádek, filmů, lesa i odjinud se pobavily.

Na další řádění v maskách i bez nich se těší Pavlína a Monika.


ŠABLONY II - odborníci z praxe jezdí dál

(únor 2020)

Odborníky z praxe si děti velmi oblíbily a tak se vždy na jejich další návštěvu moc těší.

Finanční gramotnost dětem velmi názorným způsobem vysvětluje pan Jaroslav Gall z Odoleny Vody, který má velké zkušenosti i s prezentací dětem a mladistvým. Prezentace takhle malým dětem dělá ovšem poprvé a vzal to jako svou výzvu. Daří se mu to velmi dobře, což vidíme každou další návštěvou. Děti moc chválí a je překvapen, co všechno si z jeho povídání děti pamatují. V jedné hodině dětem vysvětloval pojem úrok na jim blízkém příkladu - gumových medvídcích.

Policejní prevenci nám přijíždí vštípit městský policista z Odoleny Vody pan Pavel Pelikán, kterého děti moc dobře znají již z minulých let, protože k nám jezdí pravidelně několikrát do roka a dětem se věnuje moc rád. Kromě prevence, kterou dětem prezentuje ve třídě a promítá materiál dopravní výchovy a jiné preventivní filmy určené dětem, nám ukázal vybavení vozidla městské policie a děti si mohly do auta také zkusit sednout. Zapnul i výstražná policejní světla, promluvil do vysílačky a dokonce spustil sirénu.

Herectví, správné dýchání, držení těla, výslovnost, jazykolamy, několik cviků a také závěrečné etudy trénujeme pod vedením známé herečky a dabérky Kamily Špráchalové. Vždy se velmi těšíme na další lekce, ve kterých se může zapojit každý tak, jak chce a kdy se nestydí. Děti se velmi lepší, paní Kamila má radost, že se děti zapojují a poslouchají to, co jim říká. Krásně nám jde dýchání i cviky s ním spojené a závěrečné etudy na "obyčejná" témata jsou často veselé a tak se hodně zasmějeme.

První pomoc v bazénu i na suchu nám přijíždí přiblížit paní Eva Slavíková Janovská, kterou děti znají z plaveckého výcviku v Neratovicích, kde je vedoucí plavčíků. Vzhledem k tomu, že také vede kroužek první pomoci a jezdí s dětmi z kroužku na soutěže, má k dispozici i testy připravené právě na tyto soutěže dětí. Vytvořily jsme proto společně dvojice dětí, které takové testy vyplňovaly. Ve dvojici byl vždy jeden starší žák a jeden prvňáček, příp. druhák. Testy děti vyplnily a samy si vyhodnotily. Paní Eva byla velmi mile překvapena a žasla, kolik si toho děti pamatují. Také se několikrát zmínila o možnosti takovou soutěž navštívit. Z jejích slov je jasné, že by naše děti měly velkou šanci v konkurenci uspět. Pokusím se zjistit víc a budu děti informovat o možnostech.

Pavlína Sáblová

Další fotografie z návštěv odborníků najdete v naší Fotogalerii.


VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ PRO SENIORY

(18. 12. 2019)

Poslední předvánoční středu jsme z družiny vyjeli na výlet. Ale ne na ledajaký. Vše bylo předem domluveno a dvěma autobusy MHD jsme se přesunuli do Zlosyně, malé obce nedaleko. Tam žijí lidé, kteří trpí Alzheimerovou nemocí. Předem jsme si s dětmi o této nemoci popovídali, aby trošku věděly, co nás čeká.

Na místě nás čekalo velmi milé přijetí paní ředitelky a jejích kolegů. S dětmi nás zavedla do prvního patra, kde na nás čekalo občerstvení v podobě teplého čaje a oplatky pro všechny vystupující. Pak už jsme sebrali veškerou odvahu a hudební nástroje J a seběhli do přízemní jídelny, kde už na nás čekalo milé obecenstvo. Děti se seřadily, paní učitelka Jitka krásně všechny uvítala a mohlo se začít. Děti všem zúčastněným předvedly výběr z vánočního vystoupení v kapli sv. Anny. Paní učitelka Jitka opět dirigovala a i přesto, že jsme tentokrát neměli klavírní doprovod, děti zpívaly čistě a s velkou pokorou. Atmosféra byla opravdu úplně jiná, než jakou známe z vystupování pro rodiče, ale publikum bylo opravdu vřelé.

Já jsem byla velmi dojatá klienty Alzheimercentra a naopak hned po první skladbě za mnou přišla paní ředitelka centra se slzami v očích z našich dětí. A protože se vstoupení opravdu hodně líbilo, po skončení děti dostaly sladkou odměnu a navíc každý dostal malého andělíčka z korálků, které vlastními silami vyrábí právě klienti centra. A musím říct, že děti byly velmi překvapené a nadšené, jakou krásu tito lidé dokáží vytvořit. A další odměnou pro děti, byla návštěva přilehlé zahrady. Největší oblibou dětí byl výběh pro ovce a kozy, kam se mohly děti podívat a zvířata si pohladit. Nakonec jsme se podívali na Betlém, který je na zahradě pro klienty vyzdoben a za tmy prý krásně svítí.

Na závěr bych Vám ráda sdělila, že s paní ředitelkou předběžně domlouváme další spolupráci. Vystoupení a jiné akce společně s dětmi velice vítají a klientům centra tak zpestřují běžné dny. Pevně tedy věřím, že se do Zlosyně zase brzy vypravíme. Opravdu to má velký smysl pro obě strany!

Děkuji paní učitelce Jitce za profesionální hudební výkon, dětem za pokoru, kterou jsem v nich kromě úžasného hudebního projevu viděla a také paní asistentce Monice za podporu a pomoc všeho druhu.

Pavlína Sáblová


Šablony II. - začali k nám jezdit odborníci z praxe

(prosinec 2019)

Během prosince poprvé přivítáme každého z vybraných odborníků a děti tak mohou "zažít" něco málo z toho, čemu tito odborníci opravdu rozumí a s čím se setkávají ve své profesi.

Jako prvního jsem pozvala pana Pavla Pelikána, policistu Městské policie Odolena Voda, který je zároveň preventistou a děti jej mohly ve škole potkat již v minulých letech. Protože se navzájem znají, byla spolupráce moc milá a vlastně tak trochu navázala tam, kde jsme v minulosti skončili. Kromě povídání také pan policista dětem promítal fotky a videa, trochu je zkoušel a na závěr jsme společně vyšli před školu, kde měl zaparkované služební vozidlo. Dětem tak umožnil auto si prohlédnout, posadit se dovnitř a také na chviličku spustit sirénu. Shodli jsme se, že se těšíme na příště!

Druhý, nebo spíš druhá, která nás navštívila, byla výborná česká herečka a dabérka paní Kamila Špráchalová, která děti postupně zasvětí do tajů správného dýchání, rozmlouvání, citového vyprávění a dalších věcí, o kterých zatím vůbec netušíme, že existují. Ale moc se na ně těšíme. Kamila byla pro děti velkou inspirací, hned si ji oblíbily a těší se na další lekci. Do konce roku se s ní ještě jednou potkáme.

Třetím zástupcem odborníků je finanční poradce pan Jaroslav Gall, kterého znám osobně jako tatínka dvou kluků z Odoleny Vody, který pravidelně přednáší finanční gramotnost pro žáky 9. tříd v ZŠ Odolena Voda. Po té, co jsem ho oslovila se svou nabídkou, vzal tuto možnost jako další krok ve svém působení s dětmi. A protože své děti vlastní má ve stejném věku, rozhodně si s nimi umí poradit výborně. První lekce proběhly ve veselém duchu, děti se hojně zapojovaly a dost toho věděly. Po Novém roce se těšíme na další hry a povídání o penězích a jak s nimi umět naložit.

Čtvrtou zástupkyni z řad odborníků jsme přivítali těsně před Vánoci a jednalo se o první pomoc ve vodě i na suchu. A protože jde o paní plavčici z bazénu v Neratovicích, opět ji děti dobře znají. Těšíme se, jak se naučíme pomáhat sobě i ostatním. S tím vším nás přijede seznámit paní Eva Slavíková Janovská.

Z toho, co jsme zatím zažili, usuzuji, že naše setkávání jsou velmi přínosná pro všechny 3 strany - děti vnímají vše nové a krásně se zapojují - odborníci, všichni na závěr přijdou a společně hodnotíme, z jejich reakcí vidím spokojenost - a já jakožto pedagog vidím práci s "mými" dětmi s jiného úhlu a dozvím se zajímavé novinky spolu s dětmi.

Pavlína Sáblová

Několik fotografií naleznete ve Fotogalerii, kam budou postupně přibývat.


USPÁVÁNÍ BROUČKŮ A BUŘTOPEČENÍ

(5. 11. 2019)

V úterý 5. listopadu, proběhla tradiční akce Uspávání broučků. Děti s předstihem věděly, že si mají doma vyrobit broučky z přírodních surovin.

Už dopoledne před obědem se 3. a 4. třída rozběhla po zahradě, aby připravila ohniště, shrabala listí, připravila sezení kolem ohniště. Monika s Klárou v boudě udělaly přístup k uskladněnému dříví a děti ho připravily tak, aby bylo po ruce pro přikládání do ohně. No a aby přípravy nebylo málo, naše báječná paní Vracovská, paní uklízečka a babička Péti ze školky, přijela s kolečkem, které bylo naplněno dalším dřevem. To, aby nám náhodou nechybělo. Vše bylo připraveno a uspávání mohlo začít.

Kolem 16. hodiny už byla zahrada plná dětí, sourozenců, rodičů a prarodičů. Broučkování začalo čtením pohádky O skřítkovi Podzimníčkovi, vypadalo to, že děti velmi zaujala, poslouchaly jak školkové, tak školní. Poté jsme broučkům zazpívali ukolébavku za doprovodu Pavlíny na kytaru a pak už se děti rozběhly po zahradě zahrabat své broučky a zazimovat je. A další část programu mohla pokračovat. Opékání buřtů čili buřtopeč. Je to takové báječné sousedské a rodičovské setkání, kde probíhají rozhovory o všem možném, o dětech, o škole a školce a dalších společných tématech. Děti si užívají stmívající se zahrady, běhání se světýlky, pohybu, čerstvého vzduchu. A taky toho kouzla podzimního pečení buřtů. Úžasní sousedé, manželé Černí, přispěli k atmosféře osvícením části zahrady a focením momentek. Jo a ten čaj, který byl k dispozici (vařila jej Martička), prý moc chutnal. Nezbyl. Tak děcka, rodiče, přátelé, přijďte příští rok zase, budeme se těšit.

Děkuji všem, kteří se na přípravě podíleli a těším se na příští Broučkování.

Marta Kelnarová

Další spoustu fotografií si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii.  


ZDRAVÉ STRAVOVÁNÍ - přednáška

(4. 11. 2019)

V pondělí 4. 11. k nám do družiny již podruhé zavítala dvojice sympatických odborníků přes zdravou výživu a zároveň hudebníků. A protože jsou podporováni Ministerstvem zemědělství, celý program byl pro nás zcela zdarma.

Přivezli si spoustu pomůcek a přednáška mohla začít. Děti se hravou formou dozvěděly, které potraviny jsou výživově hodnotné, tedy dávají jejich tělu to, co potřebuje k vývinu a které jsou naopak jen "plnidlem" žaludku, ale bez potřebných živin a vitamínů. Zjistili jsme jak vzniká mouka a která je vhodnější, co vše se z ní dá vyrobit. Také jsme si zahráli na obchod a zkusili nakupovat správné potraviny - zdravé, se správným datem trvanlivosti a takové, které opravdu potřebujeme, ne zbytečnosti. U této příležitosti si děti hrály na rodinu, kde maminka nebo táta nakupovali a dítě jim do nákupního košíku dávalo vše, co ho napadlo a "kazilo" rodinný nákup.

Odpolední hodinku zdraví jsme zakončili nácvikem správného mytí rukou tak, abychom je jen vodou a mýdlem nenamočili. Správné mytí rukou, včetně konečků prstů pod nehty není totiž jen tak, zeptejte se dětí, ony vám vše ukáží. Úplný závěr byl spojený se zpěvem s kytarou vedený oběma protagonisty a písničky byly, jak jinak než o zdraví.

Po skončení programu dostali všichni účastníci anglické pexeso zaměřené na jídlo a také pracovní sešit. Děkujeme a přijeďte zas!

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


OD JABLÍČKA K ZÁVINU aneb jak družina pekla pro celou školu

(2. 10. 2019)

Než nám začnou všechny kroužky a než se nám zkazí všechna jablka ze školní zahrady, rozhodli jsme se, že pomůžeme panu kuchaři a upečeme jablkové záviny pro celou školu. Pan školník nám načesal čerstvá jablíčka, vedoucí kuchyně Terka nám zajistila potřebné ingredience -  6x listové těsto, domácí vajíčka, rozinky, cukr, strouhanku a samozřejmě i skořici a pak už to bylo jen na nás. Po obědě jsme chvíli odpočívali a potom už děti dostaly instrukce, jak zacházet s ostrým kuchyňským náčiním jako jsou struhadla, nože a škrabky. Pak si všichni důsledně umyli ruce mýdlem, aby nám neonemocněla celá škola nějakým moribundusem :-) a mohli jsme se přesunout do jídelny. Děti jsme rozdělili do 3 skupin a rozdaly úkoly. Vedení skupin se ujaly čtvrťandy Barča, Dorča a Kristýnka a svého úkolu se zhostily výborně. Zapojil se každý a bylo vidět, že práce děti baví. Připravená strouhaná jablka Monika dochutila, já zabalila do těsta a už se mohlo péct. Za malou chvíli voněla celá škola. Druhý den už školka ochutnávala k dopolední svačince a školáci měli zákusek po obědě. Musím říct (a zeptejte se dětí sami), že jim hned jinak chutnalo, když věděli, že mlsají vlastní zásluhou.

Těšíme se na další pekařské počiny :-)

Pavlína a Monika

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


Školní rok 2018 / 2019


Oslava MDŽ pro seniory

(11. 3. 2019)

V pondělí 11. března jsme se po druhé hodině odpolední vydali autobusem do Odoleny Vody, kde ve velkém sále Klubu Aero za chvilku propukne program pro seniory k oslavám MDŽ. V těchto prostorách jsme se potkali již čtvrtý rok za sebou a máme opravdu radost, že jsme každým rokem zváni a můžeme ukázat, jak umíme recitovat, zpívat a třeba i tančit. Vystupujících bylo letos více než 50 a diváků z řad seniorů i rodičů se sešlo přes 80.

Účinkující doprovodilo celkem 6 učitelek a v nabídce byla různorodá vystoupení. Na pódiu i pod ním se vystřídali recitátoři, tanečníci, zpěváci v doprovodu klavíru i kytary.

Děkujeme za velkou účast a skvělou atmosféru. Celou akci opět připravily Kroužky Stonožka z.s. ve spolupráci s Komisí pro občanské záležitosti města Odolena Voda, která seniorům přichystala zákusek a kávu. Na vystoupení se podílely děti ze Stonožky, z mateřské školy Odolena Voda (třída Kytičky) a také my "přespolní" - školní družina Panenské Břežany.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat kolegyním Martě Kelnarové a Kristýně Hénigové, které s dětmi vystoupení natrénovaly. Text jsem poslala e-mailem a vůbec nečekala, jak krásně všechny děti básničky a písničku zvládnou. Jako třešnička na dortu bylo ještě taneční vystoupení Aničky, Kristýnky M. a Leonky.

Jsem moc ráda, že alespoň takto jsem se mohla na přípravě celé akce podílet a děti po dlouhé době vidět.

Pavlína Sáblová

Ve Fotogalerii naleznete několik snímků - omlouváme se za kvalitu.


JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

(10. 12. 2018)

Jeden den před vánočním jarmarkem máme plnou hlavu toho, jak budeme prodávat, kde kdo bude zítra stát a co bude nabízet. Navyráběno máme zase na rok dopředu a jsme rádi že už nic tvořit nemusíme, ale přes to všechno se chceme zapojit do krásného projektu, který pomáhá.

Proto vyrábíme vánoční přáníčka, která udělají radost seniorům, pro které jsou určená. Projekt Ježíškova vnoučata jsme již jednou "vyzkoušeli". Děti namalovaly obrázky, které jsme poslali do domova seniorů v Turnově pro babičku Jiřinku. Nyní vyrábíme přáníčka, která pošleme do Českého rozhlasu, kde už mají systém na to, jak přáníčka rozeslat do všech stran republiky, aby udělala radost těm, kteří třeba na Vánoce zůstávají úplně sami, babičkám a dědečkům v domovech pro seniory.

Věříme, že naše přáníčka potěší a až bude zase přííležitost, rádi se do tohoto projektu opět zapojíme.

Pavlína Sáblová

Několik fotografií si můžete prohlédnout ve Fotogalerii.


KDYŽ JSOU DESKOVKY aneb je nás málo, ale my se nebojíme :-)

(18. 10. 2018)

Pravidelně každý čtvrtek většina žáků navštěvuje Klub zábavné logiky a deskových her. V tu dobu zůstává ve školní družině jen hrstka statečných, složená především z žáků 1. ročníku. V tyto chvíle se opravdu nebojíme, ale užíváme si toho, že můžeme být ve vedlejší třídě, kde nás vždy mile přivítá paní učitelka Marta a pilně skládáme ze stavebnic nebo malujeme. Užíváme si volnosti a také hrajeme hry, které ve velkém počtu nejsou možné.

Ve Fotogalerii se podívejte, co dokážeme ve chvilce postavit z Lega a jak umíme krásně namalovat sádrové odlitky, za které moc děkujeme mamince Lukáška, paní Kloučkové.

Pavlína Sáblová a hrstka statečných :-)


EKO KARTONY NA TŘÍDĚNÝ ODPAD

(5. 10. 2018)

Bylo krásné páteční odpoledne, ve družině zůstalo jen 8 dětí, a tak jsme se rozhodli trošku malovat a zároveň vyrobit něco velmi užitečného.

Včera nám totiž paní starostka do školy přinesla čtyři kartonové krabice (od firmy EKOKOM, Tonda Obal), které slouží jako nádoby na tříděný odpad. Krabice byly béžové s potiskem loga, takže nezajímavé. Proto jsem se rozhodla, že děti zapojím do malování, a když bylo tak krásné horké odpoledne, bylo jasné, že barvy nám krásně zaschnou. Dvě krabice použijeme na plastový odpad, druhé dvě na papír. Děti hned věděly, jaké barvy je třeba použít. Ano, žlutou a modrou.

Krabice bylo třeba nejdříve složit a pak už bylo všechno kolem žluté nebo modré :-). Na "plastové" krabice holčičí tým namaloval sluníčka, víka namalovaly také dívky a smíšený tým na krabice na papír vymaloval modré mraky, víka malovali kluci. Vše nám krásně uschlo, dovnitř jsme umístili velké pytle, přiklopili víka a krabice umístili do přízemí a prvního patra školy. Ihned je všichni začali využívat a my tímto moc děkujeme paní starostce za vyřešení dlouhodobých potíží s tříděným odpadem (do této doby jsme třídili pouze do nehezkých papírových krabic).

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZÁBAVNÉ ODPOLEDNE NA ŠKOLNÍ ZAHRADĚ

(promo akce)

(13. 9. 2018)

Na základě přihlášení do soutěže na www.syrnadzlato.cz jsme vyhráli zábavné odpoledne s občerstvením. Přijel za námi kouzelník, zažili jsme dětskou diskotéku, zahráli si soutěž v poznávání písniček, zaskákali jsme si v obrovském skákacím hradu a ještě ke všemu jsme dostali spoustu dobrot. Nejdříve pro nás profesionální kuchař připravil tousty se šunkou, sýrem a zeleninou a ve druhé půlce programu jsme dostali plněné tortily opět se sýrem, ale také kuřecím masem, zeleninovým salátem a avokádem. K pitím jsme dostali 3 druhy džusů. Všechno bylo výborné, ani zamračené nebe, které nám poslalo pár kapek deště, nás nezastavilo a nikdo se neběžel schovat.

Několik dětí si odneslo zvířátka z balónků od kouzelníka, 4 děti se staly na chvilku rockovou kapelou a někteří se stali i pomocníky kouzelníka. Celkově jsme si pořádně zařádili.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


790 LET OBCE PANENSKÉ BŘEŽANY

vystoupení žáků naší školy

(18. 8. 2018)

Žáci naší školy, pod vedením paní učitelky Sáblové si pro diváky oslav 790 let založení naší obce, připravili téměř třicetiminutové vystoupení, kde předvedli vítězný tanec na skladbu "Jak šel čas", dívky havajský tanec, který si "půjčily" ze Zahradní slavnosti školy, pak paní učitelka naučila něco málo z hodin hudební výchovy rodiče žáků (děti hodně pomáhaly, ale i tak by to chtělo pro mnoho rodičů ještě doučování) a na závěr patřilo pódium všem přítomným dětem a tančilo se na různé známé dětské písně. Pak už se děti mohly rozeběhnout na připravené atrakce, cukrovou vatu, malování na obličej apod.

Celý den jsme si krásně užili, já určitě, Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


Školní rok 2017 / 2018


STŘEDOČESKÝ TANEČNÍ POHÁR 2018 - KRAJSKÉ FINÁLE

(24. 5. 2018)

STP letošního roku pro nás neskončil úžasnou výhrou v Kralupech nad Vltavou, ale díky tomuto skvělému umístění jsme se účastnili také krajského finálového dne v Mladé Boleslavi. Po příjezdu to začalo frčet. Hned u vchodu jsme se dozvěděli, že celý program je o hodinu posunutý, a tak s naším příchodem do vestibulu, právě startovala naše kategorie na ploše haly. Takže rychle do šatny, přezout, napít, vyčůrat, kousnout do housky a poslouchat kde kdo má tančit. Vystoupení se OPĚT moc povedlo a bylo vidět, že už se stává rutinou a děti jen tak něco nerozhodí. Pak jsme sledovali ostatní soupeře a i laikovi bylo v tu chvíli téměř jasné jak rozhodne porota. Jednoduše řečeno: "Byli tam lepší." Takže jsme zůstali v semifinále a do finále postoupilo jen 7 nejlepších celků z 15 přítomných. A protože Mladou Boleslav nemáme "za rohem", požádali jsme o předání cen, abychom se hned mohli vydat k domovu. Bylo nám vyhověno a získali jsme dvoje velké sušenky, velikou čokoládu, Účastnický list a modrozlatou plaketu za účast (vedle poháru jí to bude slušet). Pro každého z nás byl dnešní den další velkou zkušeností a i když k vítězství bylo daleko, cestou zpět přicházely gratulace od rodičů. Také já musím uznat I BEZ VÍTĚZSTVÍ JSME PROSTĚ NEJLEPŠÍ!!!

Nezbývá než zase děkovat - dětem, rodičům, celému pedagogickému sboru. Především za úžasné stmelení všech zúčastněných. Všichni táhneme za jeden provaz!

Děkuji vám za to, Pavlína Sáblová

Několik fotografií a 2 videa najdete ve Fotogalerii a získané ceny v Naše úspěchy.


STŘEDOČESKÝ TANEČNÍ POHÁR 2018

(4. 5. 2018)

Je pátek ráno a ve škole se to hemží dětmi, které nemají aktovky ani učení. Mají jen batůžky, do kterých ke svačině a pití zabalí ještě kostým a připravený obědový balíček. Zřejmě je čeká náročný den...... Celá škola se po chvíli řadí u branky a už nasedají do autobusu. Kam to asi jedou? Že by na maškarní? Mají přece kostýmy. Ale v květnu? Kdo naši školu zná, ví, co se to děje. Opět míříme na amatérskou taneční soutěž do Kralup. Účastní se jí žáci 1. a 2. stupně základních škol a také středoškoláci. Všechny kategorie jsou ještě rozdělené na Mini týmy a Skupiny. Naše škola jede už po čtvrté.

Letos se v Mini týmech za naši školu rozhodly soutěžit Sára F. a Kristýnka V. se skladbou Light It Up (Marcus & Martinus). Měly nejtěžší pozici ze všech 45 přihlášených týmů - celou soutěž totiž zahajovaly. Navíc takhle ve dvou tancovaly úplně poprvé před tak velkým publikem a tříčlennou porotou. Choreografii si připravily samy a nacvičily v družině. Obsadily krásné 6. - 9. místo s diplomem za účast a sladkou odměnou. GRATULUJEME!

Následovala část tanečních skupin. A protože téměř všechny skladby této soutěže minulých ročníků byly vždy zahraniční, letos jsem záměrně zvolila samé české hity a poskládala do tříminutové písně. A aby naše skladba dostála svého názvu Jak šel čas, je to průřez českými klasikami podle data vzniku. Začínáme Vltavou (Bedřich Smetana), následuje nejslavnější česká polka Škoda lásky (Jaromír Vejvoda), pokračuje legendární píseň Trezor (Karel Gott), pak žijeme Nonstop (Michal David), nikdy nekončící Dlouhá noc (Helena Vondráčková) a na závěr nejnovější píseň Když nemůžeš, tak přidej (Mirai). Hudba, kostýmy a velké nasazení dětí spolu tak krásně korespondovaly, že si do rytmu podupávala nebo tleskala celá hala včetně zástupců organizátorů a poroty. Bylo úžasné sledovat, jak všichni očekávají jaká "pecka" bude tou další v sestříhané skladbě. Bylo krásné vidět, jak si každý mohl zazpívat - česká klasika nezklamala!

Následovala spousta dalších skladeb a několik organizačních přestávek až jsme se dočkali vyhlašování pořadí. Před samotným vyhlášením jsme si ještě hromadně zatančili na celé ploše sportovní haly. A bylo to tady! Vyhlašovalo se vždy od konce a tak jsme napínali uši a netrpělivě očekávali název naší školy. Z dvanácti tanečních skupin v naší kategorii se pořád postupovalo v pořadí, níž a níž, ale naše škola stále nikde. Napětí se měnilo ve velké očekávání, ale to, co se stalo, nečekal NIKDO! VYHRÁLI JSME!!! Neumíte si představit, jak břežanská škola umí zařvat nadšením, ječet štěstím a skákat radostí........ Bylo to nepopsatelné............neskutečné.............a přesto je to pravda! Děti vyhrály nádherný pohár, krásný diplom s tím nejhezčím číslem v umístění, dort Medovník, velký pytel bonbónů a každý barevného hopíka. Naše mohutná fandící základna složená z netančících kamarádů, učitelek a rodičů odvedla také velkou práci a my moc děkujeme za úžasnou podporu.

Zpátky se nám jelo krásně, děti únavou některé usínaly, jiné si dokola vyprávěly zážitky. Po návratu se všichni vrhli na dort, ze kterého rázem zbylo jen pár drobečků. Děti se postupně rozutekly do svých domovů na prodloužený víkend, ale oslava tím nekončí. Už teď je pro ně připraveno velké překvapení od nás - učitelek.

A to ještě není všechno - díky tomuto skvělému výsledku se 24. května zúčastníme krajského finále v Mladé Boleslavi - DRŽTE NÁM PALCE!

Slova díků ani neumím napsat. Máte skvělé děti, se kterými je radost pracovat, děkuji!

Pavlína Sáblová

Hromadu fotografií i obě videa najdete ve Fotogalerii a ocennění v části Naše úspěchy.


DEN ZEMĚ

(23. 4. 2018)

Den země je svátek, který slavíme pravidelně 22. 4., ale protože letos tento den byla neděle, rozhodli jsme se oslavu nechat až na pondělní odpoledne. Brzy po obědě jsme vyběhlli na zahradu a s sebou jsme si nesli zvláštní pomůcky, nikdo netušil proč. Adam nesl krabici s různobarevnými víčky od PET lahví a ostatní děti vláčely všechno oblečení, které našly dole v šatně. Sesedli jsme se do kruhu a začalo povídání o významu Dne země a také "zkoušení" ze znalosti třídění odpadu. Až na dvě výjimky děti měly velký přehled, nezapomněly vyjmenovat žádnou z barev popelnic a dokonce nezapomněly na kontejnery určené pro oblečení, které ještě poslouží dalším lidem.

A už začalo vysvětlování námi donesených pomůcek. Děti jsem rozdělila na dvě skupiny úplně náhodným výběrem. První skupina odešla opodál a jejich úkolem bylo sestavení jakéhokoli tvaru pomocí barevných víček. Druhá skupina zůstala u hromady oblečení a jejich úkolem bylo, roztřídit bundy, mikiny a čepice na dvě hromady - na jedné mělo zůstat oblečení z přírodních materiálů, na druhou bylo třeba dát oblečení z umělých tkanin. Tomáš S. na to šel velmi dovedně a ihned začal pročítat cedulky se složením. Hezký nápad, ale snažila jsem se, aby děti zkusily odhadnout přírodní a umělý materiál. Když bylo hotovo, hromádky jsem přerozdělila správně, ale přiznávám, že i já jsem na několika kusech musela mrknout na složení. Na závěr se skupiny vyměnily, aby si každý zkusil všechno. Konečný výsledek práce s víčky byl krásný, rozdělení oblečení bylo tak napůl správné. Nicméně se děti s takovou "prací" setkaly poprvé.

Zajímavé odpoledne nám velmi rychle překazila silná bouřka a tak jsme po sobě v rychlosti uklidili zahradu a utíkali se shovat zpět do školy.

Jak to celé probíhalo a co všechno děti z víček postavily můžete vidět ve Fotogalerii.

Pavlína Sáblová


BŘEZEN - měsíc knihy

(22. 3. 2018)

V měsíci březnu si s dětmi povídám o knížkách. Už víme kdy a jak vzniklo označení březen - měsíc knihy i to, že nyní je březen měsícem knihy a internetu. Polemizovali jsme o tom, zda tištěná kniha má ještě dnes své místo a ptala jsem se, jestli čtou děti samy i jejich rodiče. Také jsme po skupinkách dle věku dětí zjišťovali, jaký druh literatury děti zajímá. Většinou vyhrávaly knížky dobrodružné a až na pár výjimek čtou děti rády a pravidelně. Také jsme mluvili o elektronických knihách a jejich výhodách. Děti se do debaty krásně zapojily.

V družině pravidelně po obědě čteme a děti jsou již zvyklé, že knížku z bohatě zásobené školní knihovny vybíráme společně. Vždy dětem přečtu anotace knih, které po zhruba pětičlenných skupinách vyberou a pak hlasujeme. Tentokrát jsem chtěla tuto činnost ozvláštnit, abychom si měsíc knihy užili naplno. Skupinky i výběr knih zůstal stejný, ale jednotlivé knížky představovaly děti samy, nám ostatním. Jednotlivé skupiny si samy vymyslely způsob, jakým nám knížku přiblíží tak, aby nás přesvědčily, že budeme číst právě tu "jejich".

Nikdo práci na tomto úkolu nepodcenil a po krátkém čase byli všichni připraveni na svou "prezentaci knihy". Každé představování mělo své kouzlo. Podle ostatních dětí svou knihu nejlépe ztvárnila skupinka vedená Vojtou Zemánkem a Adamem Novákem. Ovšem jako další knížku ke čtení nakonec děti vybraly tu, kterou si zvolila skupina Sáry Fiury. Cestování s velrybou od Evy Papouškové.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


DĚTI VYSTOUPILY K PŘÍLEŽITOSTI "MDŽ"

(5. 3. 2018)

V pondělí 5. března, tedy 3 dny před svátkem všech žen se v Klubu Aero sešla velká hromada dětí, a ještě větší skupina seniorů a dalších přihlížejících. Děti si připravily různorodá vystoupení, kterými se rozhodly potěšit všechny, kteří do velkého sálu zamířili.

Nejprve se všichni mohli zasnít při zvuku sóla na zobcovou flétnu Kačky Houdkové, pak přiběhly děti ze školní družiny Panenské Břežany a všechny přítomné přivítaly básničkou. Po těchto klidnějších vystoupeních už začala opravdová "šou". Přiběhly totiž Myšky. Předškoláci z mateřské školky pod vedením paní učitelky Páji Špičkové a Saši Kováříkové. Všichni měli krásná "myší" trička a rozzářili celý sál především svým výkonem. Následovala opět družina z Břežan, která za zvuku kytary paní vychovatelky Pavlíny Sáblové zazpívala písničku "Dobrej den". Skupina "Stonožek" zatančila Zumbu a hned za nimi už byli na podiu zase žáci břežanské školy s vystoupením, které už připravují na Jarní roztančení v květnu. Skladba se jmenuje "Jak šel čas" a tato premiéra byla krásnou možností, jak zjistit co ještě doladit. Další slečny zumbistky už nám šlapaly na paty, a tak rozjetá "párty" mohla pokračovat, a to tou nejsladší částí celého odpoledne. Byli to malí tanečníci a tanečnice se Stonožky, kterým nejsou ani 3 roky. Za pomoci maminek a lektorky Páji předvedli jednoduché variace na lidové písně. Rozněžnělé pohledy diváků, a především divaček nám oznámily, že tato skupina může jen přijít a výsledek je zaručen. Ale abychom se nedojímali moc, přiběhly ještě roztleskávačky volejbalového družstva Odolena Voda a předvedly skladbu v dresech v barvách města s bílými bambulemi (Pompony).

A už tu byl závěr. Všechny děti (a že jich bylo skoro 70) nastoupily na poslední skladbu, která vůbec nebyla secvičená, ale "Šup tam s ním" zvládl opravdu každý a na všech dětech bylo vidět, jak si toto odpoledne výborně užily.


Děkujeme všem seniorům, kteří už třetím rokem na tuto akci přicházejí. Opravdu je vidět, že má velký smysl toto propojení generací a oběma stranám přináší radost.

My se již nyní těšíme opět za rok!

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


KONTAKTNÍ PŘEDNÁŠKA NA TÉMA STRAVOVÁNÍ

aneb

VÍŠ, CO JÍŠ?

(30. 1. 2018)

V úterý už v průběhu oběda přijeli k nám do školy 2 lidé. Než jsme se stačili naobědvat, připravili pro nás v obou třídách "látkový obchod" a další pomůcky. Chvíli čekání, než se najedli i žáci 3. a 4. ročníku, nám krátil pan Čermák, který nejdříve pokládal různé vtipné hádanky a pak v rychlosti naladil kytaru a mohli jsme si zazpívat několik známých lidových písniček. Už z tohoto začátku bylo poznat, že s dětmi si tento sympatický pán opravdu rozumí.

Po příchodu všech jsem děti rozdělila do dvou skupin. Paradoxně v učebně pro 1. a 2. ročník (kde probíhá i družina) zůstali starší žáci, tedy 3. a 4. třída a naopak. Mladší děti si "nechala" sympatická paní a muž zůstal se staršími.

V obou třídách probíhal hodně podobný program, jen přizpůsobený věku dětí. Protože nás není tolik, každé z dětí se mohlo zúčastnit opravdu aktivně. Oba lektoři děti zapojovali do povídání i "napodobování" běžných aktivit souvisejících se stravováním a celým programem nás provázela 3 důležitá slova, tzv. 3 P - jíme PESTŘE, PRAVIDELNĚ A PŘIMĚŘENĚ. Mladší děti se naučily jak si správně umýt ruce, starší zase správně rozdělovat potraviny. Obě skupiny si "zažili" opravdové nakupování celé rodiny. Šli nakupovat ve čtyřech - máma, táta a 2 děti. Každý měl za úkol správně nakoupit. Bylo vidět, že děti opravdu pozorně poslouchají a vědí co by do nákupního košíku patřit nemělo, anebo ne ve velké míře. Také si děti na vlastní kůži vyzkoušely bránit organismus proti zlým bacilům. Čtyři děti představovaly vitamíny z ovoce a další děti na ně útočily plyšovými bacily. Vitamíny přitom musely bránit tělo člověka za nimi. Tento "boj" se zalíbil oběma zúčastněným stranám, ale vitamíny nakonec zvítězili.

Dělo se toho u nás ještě plno, ale to už vám děti povypráví samy.

Na závěr jsme všichni dostali pracovní sešit s různými úkoly k tématu zdravého stravování, starší žáci i záložku do knížky a na úplný závěr jsme si ještě zazpívali a trochu i zatančili.

Chtěla bych shrnout fakt, že většina dětí si uvědomuje pojem zdravého stravování, mají informace od rodičů i od nás pedagogů a prostřednictvím naší kuchyně a školního jídelního lístku. Nicméně toto povídání nám informace ještě rozšířilo a bylo milým zpestřením školní družiny.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


PREZIDENTSKÉ VOLBY "NANEČISTO"

(25. 1. 2018)

Přesně 1 den před 2. kolem prezidentských voleb, ve čtvrtek 25. 1. 2018 ve 13,30 hodin jsem se s dětmi dostavila na obecní úřad v Panenských Břežanech. Paní starostka Lucie Fiury (předseda volební komise), slečna Barbora Fiury (místopředseda volební komise) a paní Jana Soriano (členka volební komise) nás přivítaly v krásně připravené volební místnosti, kde bylo vše přichystáno tak, jak to má být. Paní starostka nám vysvětlila, jak probíhá příprava takové místnosti a co v ní nesmí chybět. Popsala nám vše, co vidíme kolem sebe a jak se při takové příležitosti máme chovat.

Potom, jako předseda volební komise, zapečetila volební urnu. Všechny děti ani nedutaly a bedlivě sledovaly, co vše je třeba pro zapečetění udělat. Pak ji i uzamkla a rozřízla místo pro vhod volebních lístků. Ještě nám členky komise vysvětlily, kde najdeme vzor volebních lístků (připravila jsem naše vlastní), jaký volební hlas je platný a jaký naopak neplatný a mohlo se začít.

Děti, si jako svůj doklad totožnosti, přinesly své Žákovské knížky a dle připraveného seznamu se abecedně rozdělily a nechaly zapsat svou účast. Všichni obdrželi 2 volební lístky a 1 obálku. Prvňáčkům jsem ještě jednou zopakovala postup tak, aby byly jejich hlasy platné a zjistila, že opravdu správně čtou jména kandidátů. Postupně se tvořila fronta u volební zástěny. Děti pečlivě dodržovaly stanovená pravidla a postupně zvolily svého prezidenta.

Na závěr nám paní Soriano položila několik otázek. Např. ji zajímalo, jestli děti ví, který doklad potřebují k volbám dospělí a od kolika let je možné k volbám přijít. Ještě objasnila několik otázek od dětí. Zajímalo nás, jak volí lidé v nemocnicích, v zahraničí, na dovolené.

Poděkovali jsme a odešli. Volební místnost se uzavřela a uvnitř začalo počítání hlasů, u kterého jsme samozřejmě nemohli být. Krátkou procházkou jsme se vrátili zpět do školy a netrpělivě očekávali výsledky.

Zanedlouho volala paní starostka, a abychom nahradili obecní rozhlas, telefon jsem dala na hlasitý odposlech a důležité hlášení mohlo začít. Oficiální formou jsme se dozvěděli volební účast v počtech i procentech hlasů a vítězství. Ve stejnou chvíli už jsem měla e-mailem poslanou tabulku výsledků, kterou jsem dětem promítla na interaktivní tabuli. Děti jásotem překřičely poslední slova paní starostky, když se dozvěděly, kdo vyhrál a s jakým výsledkem. O vítězi se můžete přesvědčit sami.

Já sama, bych chtěla moc poděkovat za velikou ochotu především paní starostce a také paní Soriano, které pro nás toto zajímavé odpoledne připravily. Spolupráce mezi školou a úřadem funguje víc než skvěle a já se těším, co vymyslíme zase příště.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


MANDALY Z PŘÍRODNIN

(22. 11. 2017)

Mezi tvořením na vánoční jarmark jsme se ještě vrátili do všudypřítomného podzimu a užili jsme si krásné odpoledne. Také jsme tvořili, ale úplně jinak.

Ještě ve škole se děti rozdělily do "pracovních" skupin. Výběr jsem nechala na nich, protože kreativní činnost se nejlépe dělá s radostí a tedy i s partou, která je vám blízká. Pak už děti vyběhly na Vinici. Cestou měly možnost sbírat přírodniny, ze kterých je možné v lese stavět. V přilehlém lesíku vedle Vinice tak během necelé hodiny vyrostly nádherné mandaly okolo kmenů stromů. Děti sbíraly a tvořily s opravdovým nadšením. Bylo na nich vidět, že fantazie mají na rozdávání, v lese jsou "jako doma" a společný pobyt venku s tak krásným tématem se zalíbil úplně každému.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


GRAFOMOTORICKÁ CVIČENÍ

(8. 11. 2017)

Dětem jsem rozdala předtištěný obrázek slona, kde byl šipkou naznačen směr kresby. Jejich úkolem bylo naktreslit slona jedním tahem bez zvednutí tužky z papíru. Všichni si několikrát tužkou obtáhli právě ten předtištěný obrázek a když si byli jisti, že zvládnou totéž sami, zkusili kreslit podle předlohy. Stejnou předlohu jsem nakreslila i já na tabuli s vysvětlením postupu. Hodně dětem se slon zdál vtipný, ale mnoho z nich se obávalo, že to nezvládnou. Avšak se nenašel nikdo, kdo by se nechtěl alespoň pokusit. Ve třídě bylo soustředěné ticho a nakonec byla i legrace. Po slonovi ještě kdo chtěl, zkusil také ježka, ale tady to už bylo těžší. Tentokrát děti viděly vzor pouze na tabuli nakreslený mnou a zkoušely rovnou na papír. Zalíbilo se jim to natolik, že někteří sami vymýšleli různé další motivy zvířat a jiných obyčejných věcí, které se dají takto vypodobnit.

Děti si své pokusy odnesly domů a já jsem doporučila, ať i rodiče zkusí, že to vůbec není jednoduché. Myslím, že se mnohé děti pobaví ještě i doma :-).

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


KAŠTANOVÝ TÝDEN

(27. 9. 2017)

Kaštanová alej téměř naproti škole už je plná listí a zralých plodů a tak jsme se s družinou hned po přečtení kapitoly v rozečtené knize vydali na sběr kaštanů všech velikostí. Děti jsem rozdělila do skupin podle jednotlivých ročníků a v každé skupině určila kapitána. Každý kapitán dostal tašku a vedl svůj tým. Za časový limit děti měly nasbírat co nejvíce kaštanů. Děti sbíraly jak o život a tak za chvilku už tašky kapitáni nemohli ani unést. Vítězem vlastně nebyl nikdo a naopak všichni. Čerstvý vzduch a zdravá soutěživost, to byla naše odměna.

Další den jsme vyběhli na školní zahradu, kde se děti opět rozdělily do svých družstev a úkolem bylo z kaštanů složit obrys jakéhokoli obrázku v trávě. Nadšeně se zapojil opravdu každý a po chvilce se na zahradě objevil domeček i s okénkem (1. třída), běruška v trávě (2. ročník), mořská rybka s chaluhami (3. ročník) a nakonec i postřelený muž (4. ročník) - obrázek této skupiny nezní úplně optimisticky, ale nutno říct, že v družstvu byli 3 kluci a Sára a navzdory výsledku si práci opravdu užívali.

Tento týden máme zkrácený o státní svátek a tak v dalších volých chvílích to nebyl jen kaštanový týden, ale také oříškový. I náš školní ořešák totiž ve velkém shazuje své plody a děti sbírají velmi pilně, abychom mohli na vánoční jarmark připravit dobroty k prodeji.

Pavlína Sáblová


Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


SEZNAMOVÁNÍ S NOVÝMI KAMARÁDY

(19. 9. 2017)

Začal nám nový školní rok, a protože letos máme hodně prvňáčků, kteří nechodili do MŠ u nás, je třeba je co nejdříve seznámit a zapojit do všech aktivit.

Kromě seznamovacích her jako je "Přijela tetička z Číny", "Haló a děkuji" apod. jsem dětem připravila zajímavou hru, kterou jsem se naučila na půdě fakulty Pedagogiky Univerzity Karlovy. Vybrala jsem "neobvyklé" dvojice, vždy někdo starší a někdo mladší, namíchala jsem dívky a chlapce i děti, které si spolu tak často nehrají. Záměrně to byly odlišné dvojice, abych děti vybídla ke spolupráci i s někým koho tak dobře neznají. Vzniklo tak 9 dvojic, které se posadily zády k sobě, ale tak, aby se mohly domlouvat. Půlce dětí jsem rozdala jednoduché obrázky, druhá polovina dětí dostala prázdný papír a obyčejnou tužku. Ti, co měli k dispozici obrázek museli slovně navigovat spoluhráče a řádně vysvětlit co a kam má nakreslit. Ovšem mohli používat pouze obecné výrazy, nikoli přesné pojmenování tvarů na obrázku. Např. sluníčko museli popsat jako kroužek vpravo nahoře velký asi pětikoruna, který má kolem sebe čáry vedoucí od obvodu kruhu ven, jsou dlouhé asi jako malíček a je jich 6. Slovo sluníčko vůbec nesmělo zaznít. Ti, co malovali se mohli dále ptát na doplňující otázky kam a co přesně namalovat, ale také nemohli používat konkrétní označení věcí. Oba z týmu také nemohli navzájem vidět druhému do papíru.

Nejdříve byl ve třídě velký hukot, někdo úplně nedodržel zadání, ale děti si vyzkoušeli úplně jiný typ spolupráce a při závěrečném "vyhodnocení", jsme se všichni velmi dobře pobavili.

Myslím, že i letos se nám v družině bude dobře spolupracovat a děti přinesou opět novou energii do našich odpolední.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


Školní rok 2016 / 2017


DEN DĚTÍ

(1. 6. 2017)

Po dopolední zmrzce, kterou děti zbaštily na zahradě na sluníčku jsme s družinou, jako každý den, vyrazili na oběd, kde nás čekala výborná svíčková. Po té dobrotě byl nutný odpočinek u stolních her. Pak jsem všem rozdala připravené kartičky na plnění úkolů, každý si do připravených kolonek vepsal soutěžní disciplíny. Rychle jsme poklidili třídu a vyběhli zpět na zahradu, kde čekalo 6 úkolů a také malé odměny.

Úkoly:

  1. Hod na šaška
  2. Běh okolo zahrady
  3. Míčová hra
  4. Skákání gumy
  5. Tanec
  6. Malování křídami

Zadané úkoly plnily všechny děti s velkým nasazením a nebyl nikdo, komu by se něco nepovedlo. Za splnění jednotlivých částí děti dostaly vždy razítko a jako odměnu gumové bonbóny, nakrájené pomeranče a na závěr za vyplnění všech políček jsem upekla domácí muffiny zdobené barevnými motýlky. Bohužel jsem neměla možnost focení a tak zážitky vám děti vylíčí samy :-).

Opět děkuji za skvělé děti, které letos v družině mám, bylo to moc fajn odpoledne!

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZLATÁ ZEBRA

(březen - květen 2017)

ŠD každý den začíná tzv. odpočinkovou částí, která následuje po příchodu z oběda. Odpočinkovou činností bylo do března každodenní čtení. Od března jsme se začali připravovat na lekce dopravní výchovy, a protože je celý projekt podpořen postavičkami Spejbla, Hurvínka a Máničky s bábinkou, začali jsme poslouchat jejich příběhy. Nejdříve proběhl poslech a diskuse u Hurvínkovy první pomoci, pokračovali jsme Abecedou slušného chování až jsme se dostali k přípravě projektu dopravní výchovy pod názvem Zlatá zebra.

Jedná se o poslech jednotlivých lekcí dopravní výchovy, na které navazuje vždy jeden úkol z přiloženého pracovního sešitu. Jsou to příběhy na jedno aktuální dopravní téma, které vtipně uvádí Spejbl a Hurvínek. Toto mluvené slovo je vždy doplněno úkolem ke zpracování. A přestože Zlatá zebra vznikla v sedmdesátých letech minulého století (když jsem já byla dítě), pravidla se téměř nezměnila a vtipnost úryvků je také aktuální stále.

Aby děti měly zkušenost i s přípravou, každý dostal na formátu A4 namnožený 1. díl Zlaté zebry. Každou stránku si všichni museli zastřihnout, seřadit za sebou dle čísel stránek, sešili jsme je sešívačkou a tak si každý vyrobil vlastní pracovní sešit. Ke konci dubna jsme tedy začali s prvními díly. Ke každému tématu pokládám doplňující otázky, jednotlivé úkoly rozebíráme a za každý splněný pracovní list dostávají děti razítka.

Ještě mám připravený 2. díl pracovního sešitu, snad jej do konce června stihneme celý projít.

Pavlína Sáblová


STŘEDOČESKÝ TANEČNÍ POHÁR 2017

(5. 5. 2017)

V pátek jsme se všichni sešli ve škole již v 7:45 hodin, nikdo nezaspal ani nepřišel pozdě a dokonce nikdo nezapomněl na nic, co paní učitelka Pavlína opakovala už týden předem :-).

Někdo v dobré náladě, někdo s velkou trémou, ale především všichni s velkým očekáváním jsme nastoupili do připraveného autobusu, cestou ještě na Vodolce posbírali několik tanečnic a už hurá do kralupské sportovní haly. Hned u vchodu proběhla registrace, podle plánku jsme našli svou šatnu a hned z nás byli ti praví PIRÁTI. Po úvodním slovu pořádajícího DDM Kralupy nad Vltavou a shromáždění všech soutěžících tanečníků se mohlo začít.

První kategorií byly Mini týmy žáků 1. stupně ZŠ, kde naši školu reprezentovala Julča a Kája. S písní Sofia roztleskaly celou halu, vše se jim povedlo na jedničku a už si mohly z půlky oddechnout. Z dívek v černém tílku a barevných volných kalhotách se rázem staly další z PIRÁTŮ a společně jsme sledovali jak tančí jejich konkurence. Po krátké přestávce už přisla na řadu naše kategorie - Skupiny 1. stupně ZŠ. Piráti zaútočili jako sedmí v pořadí, svým hlasitým pirátským řevem při nástupu zburcovali všechny přítomné a přitáhli na sebe veškerou pozornost. Všechno šlo jako po másle, každý kousek sestavy děti zatančily nejlépe jak dovedly, přesně do puntíku poslechly všechny rady, které jim "trenérka" Pavlína udělila před nástupem "na plac" a když přišel čas na zvedačku, všem, kteří tušili se zatajil dech. Anička létala vzduchem jako pírko, všichni chytali, zvedali, házeli, tančili, tleskali jak jen to šlo. Zkrátka tanec se povedl podle nejlepších představ. Všem spadl kámen ze srdce, Pavlína utíkala všechny obejmout a slzy štěstí byly u ní více než patrné.

Pak už se jen čekalo a čekalo a čekalo.....během přestávek děti řádily na ploše, fotili jsme se, jeden z porotců děti naučil krátkou choreografii a nakonec byl čas i na tanec v kruhu - jakýsi souboj v tanci. A pak už to přišlo. Vyhlášení výsledků všech kategorií.

Fotografové připraveni, předávající a tanečníci také takže ceremoniál může začít.

JULIE A KAROLÍNA SENZAČNÍ 4. MÍSTO!!!                            PIRÁTI SKVĚLÉ 5. MÍSTO!!!

Dostali jsme diplomy a sladkou odměnu a unavení jsme se odebrali zpět. Před odchodem z haly všem Pavlína předala velký pytlík bonbonů jako odměnu za vše, co děti nácviku věnovaly. Další den všem ještě vepsala do žákovských knížek jedničky a pochvaly za reprezentaci naší školy.

DĚTEM PATŘÍ VELKÁ GRATULACE A OBROVSKÝ DÍK!!!

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZPRAVODAJ - občasník obce Panenské Břežany

(duben 2017)


ODOLEN - měsíčník vycházející v Odoleně Vodě

(duben 2017)


OSLAVA MDŽ - vystoupení pro seniory

(6. 3. 2017)

V pondělí 6. března se děti z družiny pod "dozorem" paní učitelky Marty a Pavlíny vydaly MHD do Odoleny Vody, kde v Klubu Aero proběhlo vystoupení pro seniory k příležitosti oslav MDŽ. Cesta proběhla hladce, na místě se z dětí stali téměř opravdoví piráti (z některých šel opravdu respekt) a čekání jsme si zpěstřili přípravou sálu - děti byly skvělé, výborně se zapojily a společně jsme připravili hromadu židlí. Pro přítomné babičky, dědečky, ale i některé rodiče byl připraven hodinový blok vystoupení dětí různého věku od nejmenších ani ne dvouletých dětí, se kterými tančily jejich maminky až po slečny náctileté, které zatančily Zumbu s vlastní choreografií. Naše taneční vystoupení přišlo jako čtvrté v pořadí a sklidilo veliký úspěch. I zvedačka se výborně podařila a díky videu, které nyní máme k dispozici, se můžeme dále zlepšovat a tím ještě lépe připravit na amatérskou taneční soutěž v květnu. Po útoku pirátů zjemnily atmosféru nejmenší tanečnice Zumby a pak přišel opět náš čas. Za doprovodu kytary jsme zazpívali píseň, kterou někteří znají již ze školky, ostatní se ji naučili v hodinách hudební výchovy. Název Jaro, léto, podzim, zima se hodí ke každé příležitosti a tak i seniorům přišla vhod a potlesk byl zaručen. Některé dívky z naší družiny ještě čekalo taneční vystoupení, po kterém jsme se vydali na zpáteční cestu. Po příjezdu autobusu do Břežan byla škola obsypána rodiči, kteří nás netrpělivě vyhlíželi a děti se hned chlubily, jak se jim vystoupení vydařilo.

Krásně se nám vyvedlo celé odpoledne a vy se o tom můžete přesvědčit na fotografiích plných dětských úsměvů, které vystihl fotograf pan Pavel Novotný.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


USPÁVÁNÍ BROUČKŮ A ŠPEKÁČKOVÁNÍ

(9. 11. 2016)

Ve středu 9. listopadu jsme uspořádali již další ročník tradičního uspávání broučků a letos jsme přidali společné podzimní špekáčkování. Odpoledne kolem 16. hodiny bylo nádvoří před školou zaplněno dětmi a jejich rodiči a prarodiči, všichni s dobrou náladou. Odebrali jsme se pod náš ořech na zahradě, děti si poslechly ukázku z knihy Jana Karafiáta Broučci, zazpívali jsme mrňouskům Mravenčí ukolébavku, aby se jim dobře v zimě spalo a pak už se děti rozběhly po zahradě a své broučky, vlastnoručně vyrobené, ukryly v listí, aby jim bylo teplo a zimu dobře přečkali. Přesunuli jsme se k ohni, který už plápolal, děti i rodiče začali opékat buřtíky, do toho se zpívalo pod hudebním vedením paní vychovatelky Pavlíny Sáblové a panovala velmi přátelská a veselá nálada. Po setmění děti čekalo tajemné překvapení, kdy se na krátké trase podle světýlek setkaly s tajemnou harpyjí, posléze s přísným duchem, který požadoval plnění určitého úkolu a pak je propustil k hodnému duchovi, který absolventy tajemné stezky odměnil příjemnou drobností. Oheň dohoříval, zimy přibývalo a všichni jsme se postupně rozloučili s krásným odpolednem. Jak pravil jeden známý literát: bylo to krásné poetické odpoledne.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


MALOVÁNÍ NA OKNA

(20. 10. 2016)

Výzdoba školy na každé roční období nebo zvláštní událost je velmi často úkolem žáků školní družiny. Letošní podzimní výzdobu jsme připravili originální a vskutku krásnou.

Děti vytvořily dvě skupiny, každá pracovala v jiné třídě a po zvolení strategie a barev se mohlo začít. Všichni si připravili zástěry a ploché štětce, pod okna připravili židle, aby se lépe lezlo nahoru a po rozdělení oken a motivů začaly na oknech přibývat létající draci a dýně - symboly podzimu.

Děti práce velmi bavila a už se těší, jak okna umyjí a namalují novou - vánoční výzdobu.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


KAŠTANOVÝ TÝDEN

(17. 10. 2016)

Minulý týden už bylo venku dost nevlídno a tak jsme se rozhodli pro krátké procházky se sbíráním kaštanů na návsi vedle obchodu. Vždy sběr proběhl formou soutěže, kdy děti pracovaly na sběru ve dvojicích nebo společně všichni jako skupina. Nebyla žádná odměna, jen dobrý pocit při běhání na čerstvém vzduchu a soutěživost a zdravá rivalita. Dětem krásně zčervenaly tváře a mohli jsme jít společně zpět do družiny, kde nás čekala práce a hry s kaštany.

Přestože děti očekávaly klasickou tvorbu zvířátek, čekalo nás něco jednoduššího a přitom stejně zajímavého - jen výstavku jsme slíbit nemohli. Nejdříve měly děti za úkol po dvojicích postavit z kaštanů jakýkoli motiv, obrázek. Toto jsme zopakovali několikrát, protože se to dětem zalíbilo.

A druhým velkým úkolem bylo udělat kaštanovou siluetu kamaráda. Vybrali jsme 3 holčičky a sestavili týmy, které obložily postavy dívek kaštany kolem celého těla. Pak jsme dívky postupně pomalu zvedli a sledovali, co po nich zbyde :-).

Závěrem týdne si děti s kaštany tvořily obrázky i siluety samy dle svého uvážení, holčičky nakonec vyndaly i zažehlovací korálky a všechny děti vypadaly spokojeně :-).

Pavlína Sáblová

Další fotografie z Kaštanového týdne naleznete ve Fotogalerii.


FINANČNÍ GRAMOTNOST V DRUŽINĚ

(11. 10. 2016)

Pro seznámení dětí s finanční gramotností jsem se rozhodla ze dvou důvodů. Moje velmi dobrá přítelkyně pracuje pro firmu, která se věnuje projektu "Finanční gramotnost do škol" (s příspěvky MŠMT) a tak mám k dispozici několik prezentací, které jsou určeny přímo dětem, kde je jednoduchou formou vysvětleno několik základních pojmů a dále kvízy na zjištění pochopení probraného tématu. Ovšem hlavním impulzem pro zařazení tohoto tématu právě teď, byl fakt, že děti u oběda nedojídají porce, neuváženě si přidávají a spousta jídla se tak musí vyhazovat. Proto jsem se jim snažila tímto způsobem vysvětlit koloběh peněz a způsob vydělávání peněz rodiči, kteří (kromě jiného) obědy dětem hradí.

Nejdříve jsem děti krátce seznámila s projektem, pak jsem pustila úvodní prezentaci na téma "Peníze", kterou jsem po zhlédnutí dovysvětlila a odpověděla dotazy. Po té jsem prezentaci pustila ještě jednou, aby děti mohly pochopit další souvislosti. Následně proběhla diskuse a nakonec děti vytvořily dvojice, ve kterých si připravily krátké scénky na téma peněz - jejich vydělávání a utrácení. Scénky byly velmi povedené, nejvíce se všem líbila ta, kterou si připravil Honza s Gábinkou a také Vojta s Andrejkou.

V dalších prezentacích a také v kvízu budeme v průběhu roku pokračovat.

Pavlína Sáblová

Další fotografie k projektu Finanční gramotnost v družině naleznete ve Fotogalerii.