SPÁLOVÁ ANGÍNA V MŠ!
Upozornění pro rodiče!
Vážení rodiče.
V naší mateřské škole se rozšířil výskyt spály/spálové angíny.
PROSÍM, VĚNUJTE ZVÝŠENOU POZORNOST ZDRAVOTNÍMU STAVU VAŠICH DĚTÍ.
1. Co je to spála a co ji způsobuje? Spála je infekční onemocnění způsobené streptokoky skupiny A (vzácně též C a G), které produkují tzv. erytrogenní toxin. Ten rozvine reakci přecitlivělosti, která způsobí rozšíření drobných cév, zvýšení jejich prostupnosti a vznik typické vyrážky. Podle vstupu infekce do organismu rozlišujeme dva druhy spály: Spálová angína a ranná spála.
2. Inkubační doba spály a zdroj infekce: Kdo mě může nakazit, kdy jsem nakažlivá/ý já? Inkubační doba spály je 2-5 dnů, výjimečně 7 dnů. Zdrojem infekce je nemocný v inkubační době spály a do 2 dnů po vypuknutí příznaků při léčbě penicilinem, resp. do 5ti dnů při léčbě jinými antibiotiky
3. Příznaky spály: Jak se spála projevuje? Spála zpočátku začíná jako každá angína. Projevuje se bolestmi v krku, zejm. při polykání, zduřením krčních lymfatických uzlin, vysokými teplotami někdy se zimnicí, únavou, malátností, mohou se objevit i bolesti bříška a zvracení. Jazyk je bíle povleklý, 2 až 3. den se povlak olupuje od špičky jazyka dozadu. Jazyk je pak malinový, tj. červený. Za 1-2 dny od začátku onemocnění se objeví typická vyrážka, která je světle červená, drobná, později splývající, kůže nad vyrážkou je drsná (jako "husí kůže"). Vyrážku najdeme nejčastěji v podbřišku, šíří se do slabin, na vnitřní strany stehna, na boční strany trupu, někdy též do podpažních a loketních jamek. Vyrážka nepostihuje obličej. Přesto bývají tváře červené s výbledem okolo úst (Filatovův příznak). Dalšími drobnými příznaky spály jsou malé bílé lesklé pupínky na ušních boltcích a okolí nehtového lůžka (Šrámkův příznak). Po 1-4 týdnech se kůže v místě vyrážky olupuje. Na trupu se jen drobně šupí, na prstech, dlaních a ploskách nohou se může olupovat v cárech. Vyrážka i olupující se kůže může, ale nemusí svědit.
4. Léčba spály a následná rekonvalescence Léčit spálu je možno pouze nasazením antibiotik, a to co nejdříve. První volbou je penicilin v dostatečné dávce po dobu 10ti dnů. Po vyléčení antibiotiky je doporučen ještě týden rekonvalescentní režim doma mimo kolektiv!!!!!!!!
Zdroj: https://www.babyonline.cz/nemoci-deti/spala