Zažili jsme v ZŠ...

ŠKOLNÍ ROK 2019 / 2020


DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ - O princi z knížky

(18. 9. 2019)

Ve středu 18. září jsme ve školce a škole započali naše kulturní putování. Přijel k nám báječný herec pan Hrubec s pohádkou O princi z knížky.

Věřte, že to bylo představení zábavné a velmi poučné. Opět dobro zvítězilo nad zlem, děti viděly i zajímavé divadelní efekty, a hlavně všem vyplynulo jedno moudré poučení, které pan herec dětem předal. ČTĚTE! Děti čtěte, a těm malým čtěte vy, rodiče. A já se za to moc přimlouvám a vedu k tomu děti ve škole a prosím i těm školkovým dětem čtěte a neodbývejte je televizí a počítači. Určitě se vám to vrátí.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii 


ŠKOLNÍ ROK 2018 / 2019


VÝTVARNÁ SOUTĚŽ - Požární ochrana očima dětí

(13. 6. 2019)

Velký úspěch našich malířů!

V letošním školním roce se některé děti z mateřské školy a někteří žáci základní školy zúčastnili výtvarné soutěže "Požární ochrana očima dětí." Výtvarné práce byly velmi pestré, ale nakonec jsme za mateřskou školu vybrali do soutěže 3 malby, stejný počet i za základní školu.

Ve čtvrtek 13. června 2019 se uskutečnilo vyhlášení a slavnostní předání cen okresního kola této soutěže, které se konalo v HZS Stará Boleslav. V kategorii M 1 (děti do 5 let) se na skvělém druhém místě umístil Kryštof Černý se svojí malbou "Hořící panelák". V kategorii ZŠ 1 (1. stupeň ZŠ) se na výborném 1. místě umístila Sára Vávrová s malbou "Pomoc, já se bojím". Letošního ročníku se zúčastnilo 140 dětí od mateřských po střední školy a tak úspěch našich malířů je opravdu veliký. Kryštof a Sára patřili mezi ty nejúspěšnější! Po předání cen si všichni přítomní prohlédli hasičkou stanici a techniku.

Oběma talentovaným výtvarníkům gratulujeme!

Klára Haberhauerová

Na oceněné malby a fotografie z této slavnostní události se můžete podívat ve Fotogalerii, oba diplomy za toto skvělé umístění naleznete v části "Naše úspěchy" a samozřejmě ve vitríně ve vstupním prostoru školy.


EXKURZE DO PREZIDENTSKÉ KANCELÁŘE

(3. 6. 2019)

V pondělí 3. června se žáci 3. a 4. třídy a 5 žáků z 2. třídy zúčastnilo prohlídky prezidentské kanceláře na Pražském hradě. Přivítala nás velmi příjemná mladá paní Štěpánka, nejdříve jsme si museli odložit všechny věci, pak projít bezpečnostním rámem a vystoupali jsme do 2. patra, kde prohlídka začala. Seznámili jsme se krátce s historií výstavby Pražského hradu, prošli jsme bytem T. G. Masaryka, prohlédli si různé fotografie, také jsme se podívali do kinosálu a dozvěděli se, k čemu slouží dnes a k čemu sloužil dříve. Také jsme si prohlédli knihovnu a pracovnu T. G. Masaryka. Dozvěděli jsme se, kolik má prezidentská kancelář pracovníků, a dokonce jsme stáli i před pracovnou prezidenta republiky. Děti se také seznámily se jmény architektů, kteří se na podobě těchto prostor podíleli. Na závěr nás čekalo střídání Hradní stráže, kterou jsme viděli s plnou parádou, hradní hudbou, slyšeli jsme zblízka všechny povely vojáků, kteří tuto výměnu absolvovali. Jen my jsme stáli na 1. hradním nádvoří a nadšeně přihlíželi. Děkujeme průvodkyni Štěpánce a taky Martinu Hakaufovi, na jehož popud jsme tuto akci absolvovali.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii


MAS NAD PRAHOU

(31. 5. 2019)

V pátek 31. 5. se výprava 5 žáků naší školy vydala na vědomostně sportovní soutěž do Líbeznic. Za každý ročník jel 1 zástupce, za 4. třídu 2, protože nemáme 5. ročník. Zúčastnili jsme se této akce již poněkolikáté a vždy nás Líbeznice překvapí něčím novým. Začínali jsme na stanovišti, kde se prověřovala koordinace pohybu a věřte, přejít houpačku se lžičkou s vodou a nevylít ji, nebylo zpočátku jednoduché, ale děti bojovaly, chtěly co nejvíce naplnit nádobu, která na ně čekala za houpačkou. Pak jsme přešli na literární stanoviště, kde každého čekal literární test, týkal se večerníčků. Tady si nejlépe vedl Martin Jindra z 1. třídy. Na přírodovědě bojovali všichni moc hezky a projevily se zde i znalosti, které děti nabyly na ŠvP. Přesunuli jsme se k vizovickému těstu, ze kterého děti válely dlouhého hada, nejdelší měl 80 cm a povedl se Kryštofovi Zemánkovi. Všechny hady pak děti spojily, byla změřena jeho délka a pak si všichni dohromady vyrobili společný výrobek, vyšel jim velikánský šnek. Hurá na angličtinu, tady se taky všichni snažili. A dále jsme pokračovali lukostřelbou, tady jsme dosáhli nejvíce bodů ze všech družstev. Pak ve hmatových sáčcích děti poznávaly různé druhy přírodnin a čekala nás velká legrace na sportovním stanovišti, všem 5 dětem byly svázány sousední nohy dohromady a měli se přesunout na danou metu a zpět, nebylo to jednoduché, ale moc zábavné. Předposlední stanoviště bylo na paměť, děti si měly pamatovat, co jsou na určité trase za kartičky a kolik tam viděli daných zvířat na obrázcích. A čekalo nás poslední klání, štafety. Děti jezdily na šlapacích motokárách, absolvovaly trasu na balančních pomůckách, skákaly v pytli a doběhly do cíle. A čekalo nás vystoupení orchestru ZUŠ Líbeznice, děti se svezly na dlouhé skluzavce a už tu bylo vyhlášení. Naše družstvo skončilo na 6. místě, což je o jedno místo lepší než vloni. Za vzornou reprezentaci školy děkujeme Martinovi Jindrovi, Kryštofovi Zemánkovi, Kristýně Víškové, Lucce Kamanové a Adamovi Novákovi.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


DĚTSKÝ DEN

(30. 5. 2019)

Ve čtvrtek 30. května všechny děti v naší budově oslavily společně Den dětí. Sešli jsme se na školní zahradě a děti se s vervou jim vlastní pustily do jednotlivých soutěžních disciplín. Čekalo je házení míčkem na cíl, lépe řečeno, krmily balónky dřevěného šaška, skákaly v pytlích, měly se trefovat na cíl barevnými kroužky, přelézaly po 2 lanech mezi stromy, nosily pingpongový míček na lžíci, házely desetníky do sklenice, která byla umístěna ve kbelíku s vodou. Dopoledne rychle ubíhalo, děti si za své počiny mohly vyměnit závodní kartičku za dobrůtky, které pro ně byly připraveny. Nezradilo nás ani počasí, troufám si říct, že to byl povedený den.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


RECITAČNÍ PŘEHLÍDKA LÍBEZNICKÁ BUBLINA

(24. 5. 2019)

V pátek 24. května se vybraní žáci zúčastnili recitační přehlídky v Líbeznicích. Žáci Kryštof Zemánek, Andrea Skopcová, Lucka Kamanová a Kryštof Šubert se svého úkolu zhostili na jedničku. Vyslechli jsme během dopoledne spoustu krásných recitací, ale já si dovolím tvrdit, že ty naše byly nej... To nakonec potvrdila i porota, která vyhlásila nejlepšího recitátora, a to nebyl nikdo jiný než Lucie Kamanová. Měli jsme obrovskou radost. Dostala dort ve tvaru bubliny a knihu, stejně jako ostatní účastníci, kteří si mohli knihu vybrat. Bylo to velmi milé dopoledne a my se budeme těšit na další ročník. A dětem patří poděkování za přípravu a krásný výkon, své škole opravdu ostudu neudělaly, opět dokázaly, že malotřídky nezaostávají za ostatními školami, ba naopak, mají v mnohém navrch.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii


PROHLÍDKA REPREZENTAČNÍCH PROSTOR PRAŽSKÉHO HRADU

(10. 5. 2019)

V pátek 10. května se celá školka i škola vypravila na Pražský hrad, na prohlídku reprezentačních prostor. Tyto prostory byly mimořádně otevřené v pátek pro školy a v sobotu pro veřejnost. Prostory jsou nově zrekonstruované, mohli jsme si prohlédnout salóny jižního křídla Nového paláce, které nejsou normálně přístupné a slouží k nejvýznamnějším protokolárním a společenským událostem. Vcházeli jsme Matyášovou bránou, viděli jsme Vstupní salon, Trůnní sál, Brožíkův salon, kde prezident vykonává řadu ústavních pravomocí, jako jsou jmenování vlády, audience velvyslanců či přijetí cizích hlav států. Provázely nás příjemné paní v každém sále, které dětem velmi přijatelnou formou vyprávěly o daném sále, ve kterém jsme se právě nacházeli. V hudebním salonku jsme také viděli slavnostní jídelní tabuli T. G. Masaryka. Viděli jsme oficiální porcelánový servis, krásnou květinovou výzdobu, na které se podílejí zahradnice Pražského hradu, krásná pozlacená zrcadla, lustry a další výzdobu. Myslím, že pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek, každý to vnímal po svém, čtvrťáci to měli jako doplněk k učivu vlastivědy a ti menší jako krásnou poznávací zkušenost. Už jenom procházení bezpečnostními rámy bylo dobrodružství, projít kolem Svatovítské katedrály byl svátek, pro mnohé zahraniční turisty byly naše děti asi krásné, protože je všichni zdravili a mávali jim. Musím velmi vyzvednout malé děti z mateřské školy, celou prohlídku velmi prožívaly a vnímaly a získávaly si pozornost všech původkyň. Hrad jsme opustili po starých zámeckých schodech a počkali na autobus na Klárově. Patří se poděkovat panu Martinu Hakaufovi, který nám celou prohlídku vlastně zařídil.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ČOKOLÁDOVNA ŠESTAJOVICE

(10. 4. 2019)

Ve středu 10. dubna naše školka i škola navštívila čokoládovnu Rodas v Šestajovicích. Vyrábí se zde výrobky pouze z kvalitní čokolády značky Barry Callebaut, která je bez palmového tuku, bez mouky a bez škrobu - zcela bezlepková. Děti si nejdříve krátily čekání prohlídkou minifarmy, kde je potěšila mnohá domácí zvířátka a někteří ptáčci a pak již jsme se vydali do čokoládovny. Děti odlévaly tabulky čokolády a následně si je mohly ozdobit dle vlastní fantazie různými ingrediencemi, např. sušeným ovocem, oříšky, mandlemi, pistáciemi. Také děti malovaly barvičkami na čokoládový odlitek, ochutnaly vzorek čokolády a dostaly lžičku s čokoládou, ze které si mohly doma vyrobit horkou čokoládu. Vše si pak mohly odnést domů. Součástí akce také bylo video, kde děti měly možnost shlédnout krátký film o sklízení kakaových bobů až po výrobu čokolády. Podle hodnocení dětí, byla tato sladká exkurze velmi povedená a dětem se moc líbila. Pokud se děti o své výrobky podělily, meli jste i vy možnost tu dobrotu ochutnat.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii


PROHLÍDKA ZÁMECKÉ ZAHRADY

(26. a 27. 3. 2019)

Ve dnech 26. a 27. 3. se žáci naší školy postupně ve 2 skupinách zúčastnili prohlídky zámecké zahrady u kaple sv. Anny s výkladem. V úterý to byla 3. a 4. třída, ve středu. 1. a 2. třída. Pracovníci okresního muzea v Brandýse nad Labem si připravili velmi zajímavé povídání o místní flóře a fauně, viděli jsme spoustu krásných kytiček, poslouchali zpěv ptáků, pak poznávali ptáky podle obrázků, hledali stromy, o kterých při vyprávění slyšeli a také přiřazovali šišky a větvičky k jednotlivým stromům na obrázcích. Také si děti vyzkoušely hod na cíl šiškami a závěrem jsme zahradou prošli s výkladem kolem dalších kvetoucích květin a stromů. Výklad doplňoval učivo prvouky a přírodovědy. Byl velmi poučný pro ty, kteří poslouchali. Bohužel některé děti nejsou ochotny přijímat nové informace tohoto druhu, což je velká škoda. Proto musíme společně s rodiči učit děti vnímat přírodu kolem sebe mnohem intenzivněji.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


A ZASE TEN HLAVÁČEK....

(22. 3. 2019)


Předpověď počasí se zdála příznivá, proto jsem neváhala a ze dne na den svolala tradiční výpravu za hlaváčkem jarním. Opět rozkvetl dříve. V pátek 22. 3. nastal ten báječný den, na který se těším snad každý rok, co učím v Břežanech. V pátek jsme vyrazili, 3. a 4. třída se nalodila do autobusu směr Kopeč. O hlaváčku už jsem toho napsala hodně, nebudu se opakovat. Výprava začala krásným ránem a Kopeč se tvářila přívětivě, sluníčko hřálo a my jsme měli dobrou náladu. Zastavili jsme se u včelí farmy u Cihlářů, přečetli upoutávkové tabule a vyrazili jsme na bývalou sopku. U cedule Přírodní rezervace jsme zopakovali pravidla chování v rezervaci, seznámili jsme se s flórou, která se má zde vyskytovat a vyrazili za hlaváčkem. Protože bylo brzo, ne všechny květy byly úplně rozvité, přesto se děti kochaly nejen kvítky, ale také rozhledem do krajiny. Po prvním kopci děti vyšplhaly na druhý a nahoře si daly svačinu, pak následovalo fotografování a pokračovali jsme za hranice rezervace, kde je ohniště, a kde už řadu let opékáme buřty. Děti vyrazily na dřevo a na klacky na pečení a pak rozdělaly oheň a bašta mohla začít. Mezitím nás dohonila Andrejka s maminkou, které se zdržely u lékaře a kouřové signály je za námi dovedly. Pak ještě děti hledaly Koniklec, která kvete směrem na Netřebu, ale letos je na ni ještě brzy, tak ji nenašly. Byl čas k návratu. Sluníčko hřálo, odkládali jsme vrstvy oblečení a na Vodolku dorazili v tričkách. Protože mnohým došlo pití, zastavili jsme se na zahrádce u restaurace na limonádu, přitom se povozili na kolotoči a zhoupli na houpačkách, a ještě stihli cukrárnu na dobrůtku. Pak si každý z nás koupil jízdenku v autobuse a hurá do Břežan na oběd. Podle ohlasů se výprava vydařila, tak díky děcka za skvělou společnost.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


VYCHÁZKA DO LESA ZA LESNÍKEM

(21. 3. 2019)

Ve čtvrtek 21. 3. se žáci naší školy byli projít na dvouhodinové procházce s lesníkem, se kterým jsme se setkali již v září. Mateřská škola tuto procházku absolvovala o den dřív. Lesník nás přivítal na Vinici, vyprávěl o vývoji motýlů a hned jsme si na vývoj motýla zahráli. Pak jsme se posunuli do lesa, kde jsme se dozvěděli, že i v břežanském lese se vyskytují škůdci, jako klikoroh borový, bekyně velkohlavá a lýkožrout smrkový. Lesník také dětem povyprávěl, jak nebezpečné je pro jehličnaté lesy sucho, které v posledních 3 letech bylo. Lesník je velký odborník a je do své práce opravdu zapálený a rád své znalosti a zkušenosti předává a také to s dětmi umí. Při jedné z her Adam dokonce našel vajíčka bekyně velkohlavé v tzv. hubce, která se se nachází na kůře stromu. Z toho byl nadšený lesník i děti, že se našlo něco, o čem hovořil, zároveň to byl důkaz, že zdejší les zná, ač je z Prahy, ale zároveň je smutné, že se zde tento škůdce vyskytuje. Dětem vyprávěl o vývoji těchto motýlů, měl s sebou také řadu obrazového materiálu. Po další hře jsme se vydali vykonat záslužnou činnost, a to sbírání klestu, které se má dělat každé jaro, ale protože je málo lesních dělníků, ne v každém lese se tak činí. My jsme alespoň trochu přispěli k úklidu našeho lesa. A byli jsme zpět na Vinici, lesník děti pochválil za jejich zájem a aktivitu a nám pedagogům řekl, že do Břežan jezdí velmi rád, protože se mu s našimi dětmi velmi dobře pracuje. Rádi se s ní ještě setkáme.

Krásné dopoledne s dětmi a lesníkem v lese zažila a zapsala M. Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZIMNÍ RADOVÁNKY NA SNĚHU V RÁMCI TĚLESNÉ VÝCHOVY

(4. 2. 2019)

Napadlo krásné množství sněhu, které nebývá v Panenských Břežanech každou zimu obvyklé. Proto jsme tělesnou výchovu prožili na svahu na Vinici, kde jsme se věnovali zimním sportům sáňkování, bobování, běhání ze svahu, do svahu, dělání andělíčků do sněhu v rámci obratnosti, koulování a jiným krásným tělesným aktivitám, které jsme mohli strávit venku. Ve Fotogalerii uvidíte nejen řádění při bobování, ale také snímky ze soutěže ve stavění sněhuláků na zahradě školy.

3. a 4. třída

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


Hudební představení Gábina a Katka

OSKÁREK NA CESTÁCH

(29. 1. 2019)

V úterý 29. 1. nás přijely navštívit dvě mladé báječné dámy Gábina a Katka s veselým hudebním vystoupením o skřivánku Oskárkovi a jeho cestování. S pomocí cestovatelek Gábiny a Katky a jejich kamaráda skřivánka Oskárka jsme navštívili Rusko, Anglii, Itálii, protože Oskárek chtěl poznat zdejší písničky. Zároveň jsme poznali typická jídla, národní zvyky a známé památky. Nakonec všichni s kouzelným kufrem přistáli zpátky v Čechách a zde zjistili, že stejně nejkrásnější písničky, památky, jídlo a národní zvyky máme u nás v České republice. Vystoupení Katky a Gábiny bylo plné krásných písniček, do kterých byly zapojeny jak děti ze školky, tak děti ze školy a všichni se výborně bavili. Děti z MŠ už Katku i Gábinu znají, natočily s nimi u nás ve školce klip ke své písničce, Pojďte s námi za zvířátky, kterou můžete najít na Youtube. Budeme se zase těšit na další setkání s touto veselou dvojicí.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


PIŠKVORKYÁDA

(20. 12. 2018)

Ve čtvrtek 20. 12. proběhlo poslední setkání členů klubu deskových her v letošním roce. Předvánoční čas jsme si zpestřili soutěží v hraní piškvorek. Žáci 2. - 4. ročníku si v piškvorkovém klání změřili své síly. Užili si nejen spoustu legrace, zábavy a napětí, také došlo i na pár slziček. Emoce, vášnivé debaty soutěžících provázely boje a volné chvilky mezi jednotlivými souboji. S jistotou mohu říct, že piškvorkyáda se vydařila a pro nás všechny byla silným zážitkem. V druhém pololetí školního roku si ji s radostí zopakujeme.

Hodně zdraví, štěstí a lásky v roce 2019 přeje všem!

Pavla Pristášová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

(5. 12. 2018)

Ve středu 5. prosince chodí za dětmi Mikuláš. A nejinak tomu bylo i v naší škole. Po 11. hodině dopoledne zazvonil čertovský zvonec a do školy vstoupil Mikuláš, anděl a 2 čerti. Nejdříve se šli podívat do školky a popovídali si s dětmi, u některých se to neobešlo bez pláče, ale nakonec všichni nadílku dostali, čertíci se drželi v pozadí, i když u některých zlobílků museli být kroceni andělem i Mikulášem, aby dali pokoj. Školkáčci pak společně přednesli krásnou básničku a Mikuláš se svými věrnými se rozloučil. Pak přešli nahoru do školy, a i zde proběhly slzy a kupodivu u některých sebevědomých frajírků, kterým došlo, že jejich chování není úplně v pořádku. Děti také předvedly své znalosti a schopnosti a byli pochváleni. Všichni svou nadílku dostali a Mikuláš všem promluvil do duše, aby se zamysleli nad svým chováním. Pravil, že příští rok si vše zkontroluje. Na oběd už děti odešly celkem v poklidu, i když některým asi ten červík pochybnosti trošku v hlavě vrtat bude. Uvidíme příští rok...

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


MUZEUM BETLÉMŮ KARLŠTEJN

(3. 12. 2018)

V pondělí 3. prosince jsme navštívili Muzeum betlémů na Karlštejně. Zároveň jsme měli možnost si vyrobit vánoční ozdobičku. Děti z mateřské školy si vyrobily vánoční hvězdu z papírových sáčků a děti ze školy si zdobily skleněnou ozdobu, ve fotogalerii uvidíte výsledky, byly moc povedené. A pak už jsme si šli prohlédnout muzeum. Mohli jsme si prohlédnout kolekci starých českých betlémů, které jsou vyřezávané ze dřeva, některé z papíru, některé jsou mechanické. A v době adventu jsou zde k vidění nádherné betlémy z perníku, které vyrábějí každý rok pro muzeum zručné perníkářky. A byly opravdu nádherné a hlavně voňavé. Vonělo jimi celé muzeum. Vrcholem naší prohlídky bylo podkroví muzea, kde jsme měli možnost se pokochat Karlštejnským královským betlémem a vidět nádherné pohyblivé loutky, krom jiného i 10 českých panovníků. V závěru se děti vydaly do podzemní části, kde je čekaly kouzelné bytosti, a především legendární Bílá paní. No někteří se zalekli a vidět ji nechtěli, proto zůstali na dvoře betléma. Co dodat, bylo to moc pěkné a poučné.

Marta Kelnarová

Další fotografie nalznete ve Fotogalerii.


MIKULÁŠSKÉ SPANÍ VE ŠKOLE

(29. 11. 2018)

Blíží se Mikuláš. A tak se také přiblížilo tradiční mikulášské spaní ve škole. Ve čtvrtek 29. listopadu kolem 18. hodiny se ve škole začali scházet žáci 3. a 4. ročníku, protože tato akce je výsadou těch starších. Sešli jsme se skoro všichni a nejdříve jsme byli tvořiví a děti vyrobily krásné plastické papírové hvězdy na školní nástěnky. A pak už jsme se vrhli na zábavu, židličkovaná, Belzebubův večírek, tanec pod provazem, vše bylo proloženo pojídáním dobrých svačin od maminek a také ochutnáváním různých dobrůtek, také rozkládáním spacáků a povídání s kamarády. Vše probíhalo v báječné atmosféře, kterou jsme ale museli ukončit už kolem 22. hodiny, protože v pátek ráno jsme museli vstávat časně, abychom pak odjeli na plavání do Neratovic. Hygiena, ukládání k spánku, Čertovská pohádka na dobrou noc a pak už jsme postupně usínali. A nutno říci, že děti usnuly velmi rychle. Jen v noci mě probudila nějaká povídalka, která intenzivně ze spaní mluvila a mluvila, naštěstí vzbudila jenom mě. No ráno na děti čekal uvařený čaj, společně jsme si při balení věcí zazpívali známé písničky, které děti mají rády, popíjeli čajík, jedli snídani, kterou nachystaly maminky, a také jsme si pochutnali na výborných buchtičkách a muffinech, které přinesla pro všechny Yvetka a pak jsme všichni spokojeně odjeli na plavání. Tak zase příští rok....

Zažila, dobře se bavila a trochu i spala Marta Kelnarová.

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


DIVADLO U HASIČŮ - Mrazík

(26. 11. 2018)

V pondělí 26. listopadu jsme po delší době navštívili divadlo U Hasičů v Praze. Děti se velmi dobře bavily u představení Mrazík, v podání litvínovského divadla. Mnohé děti tuto pohádku znají z televize, ovšem divadelní zpracování má své kouzlo. Opět před námi ožily postavy Ivánka, Nastěnky, baby Jagy, Marfušky, macechy a dalších. Během představení děti v divadle mnohokrát tleskaly krásnému a zábavnému vystoupení.

Ve škole jsme si opak ještě chvíli o představení povídali a srovnávali s televizní verzí.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.   


ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE HÁLKOVO PÍRKO

(21. 11. 2018)

Ve středu 21. listopadu jsme uspořádali školní kolo recitační soutěže Hálkovo pírko. Inspiraci k této soutěži jsme získali již před léty, kdy nás pozvala škola Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě na přehlídku recitátorů. Bylo milé mezi námi přivítat i děti z mateřské školy, které přišly přednášející děti podpořit. Vyslechli jsme mnoho básní od různých autorů a je nutno říci, že všichni se moc snažili. Rozhodování o umístění bylo v některých kategoriích velmi těžké. Porota nakonec rozhodla takto:

1. třída

1. Jáchym Novák, 2. Gabriela Doležalová, 3. Matyáš Šesták 

2. třída

1. Alžběta Navarová, 2. Ondřej Doležal, 3. Vojtěch Valenta, 3. Lukáš Vavruša

3. třída

1. Andrea Skopcová - 2. Gabriela Sobotková - 3. Adéla Hotová

4. třída

1. Kryštof Šubert, 2. Adam Novák, 2. Tadeáš Šubert, 3. Yveta Kosánová  

Přehlídky recitátorů v Odoleně Vodě se zúčastní v kategorii 1. třídy Jáchym Novák a Gabriela Doležalová, v kategorii 2. - 3. třídy Alžběta Navarová, Ondřej Doležal a Andrea Skopcová a v kategorii 4. - 5. třídy Kryštof Šubert a Adam Novák. Určitě se v konkurenci dalších škol naši recitátoři neztratí.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.  


USPÁVÁNÍ BROUČKŮ A LAMPIONOVÝ PRŮVOD

(7. 11. 2018)

Ve středu 7. 11. jsme uspořádali další ročník našeho tradičního Broučkování. Sešli jsme se na školní zahradě pod ořechem, připomněli jsme si s dětmi a jejich rodiči i prarodiči knihu Jana Karafiáta, Broučci, pak jsme si společně zazpívali Mravenčí ukolébavku a děti se rozběhly po zahradě dát do pelíšků vlastnoručně vyrobené broučky z přírodních materiálů. Pak už jsme se vydali s lampiony na okružní cestu po vesnici. A že bylo veselo o tom svědčí fotografie v naší fotogalerii. Děti si to užily a rodiče také měli možnost se seznámit s rodiči, které ještě neznali, případně si povídat se svými dětmi a jejich kamarády. Byla to taková malá společenská událost, které bývají milé a rádi se k nim vracíme. Tak zase za rok...

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.  


ZÁŽITKOVÁ PRVOUKA 1. a 2. ročník

(31. 10. 2018)

Ve středu 31. 10. 2018 si žáci 1. a 2. ročníku na hodiny Prvouky přinesli pohled se známkou a dále se všichni měli naučit svou adresu. Adresu všichni krásně ovládali a tak ji druháci začali psát "načisto" a prvňáčci ji nadiktovali, já zapsala. Pak už si jen všichni nakreslili obrázek nebo napsali několik milých slov a na druhou hodinu Prvouky jsme vyrazili k poštovní schránce. Děti dokonce věděly kde se schránka nachází a jaký bude další postup s jejich poštovní zásilkou.

Postupně každý přistoupil ke schránce a svůj pohled do ni vhodil. Teď budeme čekat do příští hodiny za týden, zda každému jeho pohled dojde. Necháme se překvapit.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.


DEN VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKÉHO STÁTU

(25. 10. 2018)


28. říjen 1918 - 28.říjen 2018, neboli sté výročí založení našeho státu. O historii zde psát nebudeme, bylo řečeno mnoho. Naše děti ve škole a školce jsme vzhledem k jejich věku zapojili do oslav, seznamovali jsme je s událostmi, které se k 28. říjnu vztahují. Probíhal celoškolní projekt. Předcházela návštěva zámku v Lánech, o které jste již měli možnost číst, následovaly různé rozhovory, povídání, hledání informací, fotografií a podobně. Aktivit bylo mnoho. Ti nejmenší ve školce se seznamovali se státními symboly, s fotografiemi, připravovali nejrůznější výtvarné práce, které pak prezentovali na výstavě. Prvňáčci sbírali, sušili a lisovali listy našeho národního stromu lípy. Druháci vymysleli projektové vyprávění o místě v naší zemi, kam jezdí rádi a často nebo které s rodiči navštívili a moc se jim tam líbilo. 3. a 4. třída dostala zadání, které se spojovalo s prvoukou a vlastivědou a měli na dané téma vypracovat určitý projekt, který se skládal jak z písemné, tak výtvarné části. Vše se samozřejmě týkalo historie naší země. Měli jsme tak trochu na mysli taky spolupráci s rodiči, bylo určitě hezké, když rodiče s dětmi hledali, sbírali, tiskli, opravovali chyby a měli společné téma svých hovorů, či vycházek. Když jsme my pedagogové viděli naprosto famózní výsledek všech prací, stáli jsme v tichém úžasu. A absolutní tečku udělala mateřská škola, která všechny práce po výtvarné stránce připravila k instalaci. Kdo nezažil, neuvěří. Naše školní vernisáž všech prací proběhla ve čtvrtek 25. 10., a byla spojená s tradičním dýňováním. Na chodbách školy byly nainstalovány všechny práce a návštěvníky čekal vstup v barvách trikolóry a na stěně vítala všechny lípa s lisovanými listy, které děti nasbíraly. Ještě předtím však dopoledne probíhalo projektové vyučování, spojené s promítáním krátkých filmů z dob vzniku republiky a nejrůznějšími aktivitami, kde děti společně barvily, luštily, doplňovaly. Odpoledne při zahájení vernisáže byly všechny děti oblečeny v národních barvách zazpívaly rodičům společně oblíbenou píseň T.G. Masaryka "Ach synku, synku" a pak už začalo dýňování a dlabaly se dýně, návštěvníci si četli a prohlíželi práce dětí. Akce byla o to víc lákavá, že děti z mateřské školy upekly zvláštní zdravé sušenky, které byly ve tvaru i barvách české vlajky i oranžové dýně. Další dobrůtky a také ovocný punč byl ze školní kuchyně, ochutnat mohl každý. Protože sušenky velmi chutnaly, bude přiložen pro maminky recept. Je potřeba poděkovat všem dětem, které se podílely na této naší akci, dokonce byli i někteří žáci, kteří už k nám nechodí, ale svou prací přispěli. Také moc děkujeme všem rodičům, kteří dětem s pracemi pomáhali a dohlédli, aby byly děti oblečeny v národních barvách. Myslím, že tento náš projekt byl velmi úspěšný. Výstava byla přemístěna další den do prostor obecního úřadu, aby si ji mohli prohlédnout další občané. Již nyní máme velmi kladné ohlasy, které rádi vyřizujeme vám, rodičům.

Marta Kelnarová

Fotografie naleznete ve Fotogalerii.


Recept na zdravé sušenky

260 g špaldové hladké mouky

80 g cukru

2 žloutky

1 vanilkový lusk semínka

1 bio citrón (kůra a šťáva)

2 lžíce skořice

100 g změklého másla

Smícháme vše, necháme přes noc odležet. Vyválíme, vykrajujeme a pečeme na 180 stupňů 10-12 minut.

Dobrou chuť!

Klára Haberhauerová


DIVADLO TOY MACHINE

(18. 10. 2018)

Ve čtvrtek 18. října děti ze školky a školy navštívil herec Tomáš Běhal, který je členem divadla TOY MACHINE. Už dvakrát jsme měli to potěšení se s touto společností setkat. Tentokrát přijel nám známý herec s pohádkou o Pinocchiovi. Bylo to představení loutkové, vévodil mu ovšem právě Tomáš Běhal. Viděli jsme velmi zábavné představení o tom, že může splnit i ten nejnesplnitelnější sen, který může každý z nás mít. Cesta k němu ale bývá dlouhá snad jako Pinocchiův nos. To bylo poleno borové a zároveň největší uličník jakého si jen můžeme představit. Lhal, neposlouchal, a dokonce utekl Gepetovi. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích se nakonec znovu setkali. A proč? Protože každý snad jednou vyroste ze své klackovitosti, ale každý potřebuje jiný čas. Představení bylo velmi zábavné, loutky byly vyrobeny z přírodních materiálů, byly velmi kreativní, stejně jako herec a jeho práce s nimi. Školou se ozývaly salvy smíchu, protože děti se výborně bavily. Po skončení představení si děti mohly jednotlivé loutky osahat a seznámit se s nimi zblízka a pohovořit s hercem. Myslím, že to bylo jedno z nejpodařenějších představení, které jsme za poslední dobu viděli. Nejen z uměleckého hlediska, ale především z výchovného. Protože s klackovitostí a se lží se společnost potkává neustále a někdy je těžké s ní bojovat. Tady děti mohly vidět, kam až je zavede.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete ve Fotogalerii.

PSÍ DOBRODRUŽSTVÍ

(15. 10. 2018)

V pondělí 15. října nás navštívila krásná psí slečna Connie. Její jméno je spojeno s canisterapií. Byli jsme rozděleni do tří skupin, nejdříve šli žáci 1. a 2. třídy, poté byla školka a poslední byla 3. a 4. třída. Děti se dozvěděly, k čemu canisterapie slouží a jak se takový pejsek musí cvičit. Connie se svou paní předvedla základní prvky výcviku, děti ji mohly učesat, pohladit, pohrát si s ní. Velmi zábavná byla hra, kdy pejsek hledal piškoty, které měly ležící děti na svém těle. Bavili se všichni, pejsek i děti. Větší děti měly i hru s padákem, opět se bavili všichni. V závěru si děti mohly vybrat nálepku s obrázkem Connie v různých částech naší vlasti, s pejskem se rozloučily a ve škole jsme se pak ještě bavili o dojmech, které v dětech setkání s takto vycvičeným pejskem zanechalo.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZPRAVODAJ - občasník obce Panenské Břežany

(říjen 2018)


EKO projekt ŽIJEME LESEM

(13. 9. 2018)

Ve čtvrtek 13. září se žáci 2. - 4. třídy měli možnost zúčastnit skvělé vzdělávací akce, kdy se děti učily poznávat les, který znají již dlouho, ale tentokrát poněkud jinak. Tento program vedl zkušený lesník, který má moc dobře zmapovaný lesní ekosystém v břežanském lese nad Vinicí. Přivítali jsme se právě na louce na Vinici, povyprávěli si o propojení celého ekosystému rostlin, živočichů, ptáků, zvěře, půdy, vzduchu i vody formou hry. Zjistili jsme, že přímý prožitek s přírodou je kouzelnější. V lese, který tak dobře známe, dětem lesník zase formou hry ukázal paroží některé lesní zvěře, popovídal o chování srnců, daňků a jelenů v době říje, o soužití některých zvířat, u kterých bychom to nepředpokládali. Také děti dávaly dohromady rodinky některých druhů zvířat a toho, čím se živí, pomocí obrázků a živých ukázek rostlin a dřevin. Dozvěděli jsme se, co je potřeba udělat, když lesník zjistí, že mu v jeho lese hoří. Je to pro něj velmi náročné, aby zachránil les, zvěř, ale také sám sebe, když pomáhají složky Integrovaného záchranného systému. Děti si to názorně vyzkoušely ve velmi zjednodušené formě a zde bylo vidět, jak některé děti opravdu umějí spolupracovat a bohužel se objevili i ti, kteří umí podvádět ostatní. No těm jsme to pak museli ve škole vysvětlit, že cesta k záchraně nejen lesa vede jinudy. Těšíme se na další setkání s panem lesníkem, a to na jaře.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii


MIMOŘÁDNÁ PROHLÍDKA ZÁMKU V LÁNECH

(6. 9. 2018)


Ve čtvrtek 6. září se žáci naší školy vydali na velmi zajímavý výlet. Byla to mimořádná prohlídka zámku v Lánech, která se konala jen 2 dny. Zámek jsme mohli navštívit jen díky našemu bývalému žákovi, který v současné době pracuje v prezidentské kanceláři jako vedoucí oddělení pro styk s veřejností.

Když se řekne Lány, co vám vyvstane na mysli? Pro mě je to jméno T. G. Masaryk. Letní sídlo českých prezidentů se mimořádně otevřelo veřejnosti u příležitosti 100. výročí založení republiky. Naposledy se tak stalo před 6 lety, tedy v roce 2012.

Nejstarší zmínka o Lánech je z r. 1392 a už tehdy zde stávala dřevěná tvrz. Ke konci 16. století obec zakoupil Rudolf II. A na místě původní tvrze nechal postavit jednoduchý lovecký zámeček v renesančním slohu, který byl v průběhu 17. století postupně přeměněn do slohu barokního. Ke konci 17. století koupili zámek Valdštejnové. Od počátku 18. století byly Lány v držení Fürstenberků a to až do r. 1921, kdy památku zakoupil československý stát pro reprezentační účely hlavy státu. Zámek byl mnohokrát přestavován a jeho dnešní podoba je výsledkem přestavby z let 1902-1903. Poslední stavební úpravu provedl v letech 1921-1924 architekt Josip Plečnik.

K zámku celé dopoledne proudily skupiny žáků a studentů, museli jsme projít bezpečnostními rámy, dostali jsme pokyny k prohlídce, všude jsme potkávali vojáky, kteří střežili bezpečnost a také nám dávali informace, kam se dát, abychom došli ke vchodu do zámku. Mohli jsme si prohlédnout vstupní prostory a pak jsme se po schodech vydali na prohlídku 1. patra. Všude nás vítala nádherná květinová výzdoba, dýchla na nás doba, kdy zde velmi rád pobýval náš 1. československý prezident T. G. Masaryk od roku 1921 až do roku 1937. Viděli jsme jídelnu, žlutý salonek, nahlédli jsme do pracovny T. G. Masaryka, prošli jsme i knihovnou a mohli si prohlédnout odlitek jeho posmrtné masky, kterou vytvořil Vincenc Makovský v tu noc, po smrti T. G. Masaryka. Děti velmi zaujali členové hradní stráže, které jsme viděli v každé místnosti, jejich perfektní uniformy a profesionální vystupování. Děti si pak mohly před zámkem koupit turistické známky, dostat mimořádné razítko z prezidentské kanceláře vyrobené speciálně u příležitosti otevření zámku v Lánech. Ještě jsme se porozhlédli po zámecké zahradě, kde se tak rád projížděl náš 1. československý prezident a s tímto krásným objektem jsme se rozloučili. Pro nás dospělé to byl nezapomenutelný zážitek a vzhledem k tomu, že jsme dětem den před odjezdem o T. G. Masarykovi, o jeho životě, o tom, co vykonal hodně vyprávěli, tak i v nich určitě zůstanou krásné zážitky.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


790 LET OBCE PANENSKÉ BŘEŽANY

vystoupení žáků naší školy

(18. 8. 2018)

Žáci naší školy, pod vedením paní učitelky Sáblové si pro diváky oslav 790 let založení naší obce, připravili téměř třicetiminutové vystoupení, kde předvedli vítězný tanec na skladbu "Jak šel čas", dívky havajský tanec, který si "půjčily" ze Zahradní slavnosti školy, pak paní učitelka naučila něco málo z hodin hudební výchovy rodiče žáků (děti hodně pomáhaly, ale i tak by to chtělo pro mnoho rodičů ještě doučování) a na závěr patřilo pódium všem přítomným dětem a tančilo se na různé známé dětské písně. Pak už se děti mohly rozeběhnout na připravené atrakce, cukrovou vatu, malování na obličej apod.

Celý den jsme si krásně užili, já určitě, Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ŠKOLNÍ ROK 2017 / 2018


TRADIČNÍ SPANÍ VE ŠKOLE POD ŠIRÁKEM

(20. 6. 2018)

Ve středu v podvečer se na školní zahradě začali rojit třeťáci a čtvrťáci, se spacáky, karimatkami, s batohy se zásobami jídla a pití. Proč? Přišli na tradiční spaní ve škole pod širákem, které je vlastně rozloučením se všemi žáky 4. třídy. Postupně všichni doráželi z tréninků, z výtvarky, ze skauta, mezitím už děti, které přišly dřív přitáhly dřevo z lesa a klacky na buřty a začaly připravovat ohniště. Odolali jsme nabídkám rodičů na nasekané špalky a podobné vymoženosti. Tuto akci jsem si před lety vymyslela, aby děcka poznala obyčejné věci, které si musí připravit samy, ne aby jim pořád někdo něco předkládal hotové. Buřty si museli zasloužit. A taky báječné večerní posezení u ohně, popovídání s kamarády, začutání fotbálku, zahrát si hru, která je všechny baví. Čas rychle běžel, i když nikam nebylo třeba spěchat, byl jen třídní báječný kolektiv, který se brzy rozloučí, protože čtvrťáci odejdou. Děti si vzpomněly i na ty, kteří tam nebyli, protože měli jiné aktivity. Taktak jsme stihli jednu hru za světla, rozdali jsme odměny, začalo se stmívat a my jsme si sedli na lavičky kolem ohně, přikládali na oheň, povídali si a užívali, že po nás nikdo nic nechce, je jen naše třída, naše báječná škola a my. Pozorovali jsme hvězdy a kolem 23. hodiny už jsme byli ve spacáku a ihned jsme usnuli. Vzbudili jsme se do slunečného dne, oheň opět samovolně vzplál, někteří ještě opekli buřty, ostatní posnídali snídani od maminek, Tom dokonce přinesl koblihy, koláče a kakao, což mnohé velmi potěšilo. Uklidili jsme, uložili v paměti báječné vzpomínky a vrhli jsme se na nacvičování Zahradní slavnosti.

Už nevím pokolikáté jsem tuto akci uspořádala, jediný závěr je, že děti z břežanské školy nikdy nezklamou a jsou vždy báječné. Není s nimi žádný problém, mají mezi sebou skvělé vztahy a jsou na ně krásné vzpomínky. A to, co jednou prožiješ, to ti už nikdo nevezme!

Báječně se bavila a ráda byla přítomná třídní učitelka Marta Kelnarová

Krásné záběry najdete ve Fotogalerii.


Návštěva Základní školy Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě

(7. 6. 2018)

Většina našich čtvrtáků po ukončení školní docházky v naší škole přechází do ZŠ Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě. Proto jsme se po domluvě s ředitelstvím školy vydali na prohlídku školy, a hlavně na návštěvu a náslechy do IV.A, kam možná příští rok někteří žáci budou chodit. Prošli jsme vestibulem, ohlásili se u paní zástupkyně Grmelové a pak už jsme procházeli jednotlivými patry, prohlíželi si výzdobu, děti samozřejmě zaujal automat na zdravou výživu. Také jsme viděli, jak plní škola ekologickou výchovu, protože získala před časem titul EKOŠKOLA. Tento titul si v minulých letech museli žáci tvrdě zasloužit svou prací. Vystoupali jsme do 2.patra, zažili jsme velkou přestávku, a tudíž frmol v podobě stěhování žáků z tříd do tříd, velký ruch, na který v naší škole děti zvyklé nejsou. Ve IV. A se nás ujala třídní učitelka paní Hlavínová. Viděli jsme hodinu matematiky, celá třída společně opakovala učivo na závěrečnou práci. Děti byly aktivní a projevovaly velký zájem. Naši žáci také mohli počítat a zjistit své vědomosti. Ne všichni to zkusili, ale také jim to šlo. Nastala přestávka, kdy nás na chodbě vítali naší bývalí žáci, bylo to příjemné. Další hodinu jsme viděli přírodovědu, kdy jsme si zopakovali ekosystém pole. Paní učitelka používala velmi pěknou metodu, která mě velmi zaujala a hned další den jsem ji použila jak v přírodovědě, tak ve vlastivědě a zjistili jsme s dětmi, že nám velmi vyhovuje. Tak pro mě, jako učitelku je závěr ten, že i po 35 letech se má člověk stále co učit a moc děkuji kolegyni, že mě v praxi naučila něco nového. S dětmi jsme se rozloučili se třídou a odcházeli, měli jsme chvíli času, proto jsme zavítali do školní jídelny, která je oproti naší obrovská, děti zaujalo, jak se vydává jídlo a jakým způsobem to zde funguje. Po návratu do školy bylo hodnocení dětí - bludiště. Ale to byl první dojem. Druhý den jsme to probírali a ve škole se jim líbilo.

Chtěla bych moc poděkovat ředitelství školy, že nám prohlídku školy umožnilo, paní zástupkyni Grmelové a hlavně paní učitelce Hlavínové za trpělivost a za to, jak cizí učitelku a potencionální žáky přijala a jak nám předvedla skvělou práci se svou velmi dobře vedenou třídou. Děkujeme.                                                                                                                                      Mgr. Marta Kelnarová


Školní výlet do EKOParku v Liberci

(1. 6. 2018)

Ve čtvrtek 31. května děti naší školky i školy vyrazily na školní výlet do prvního volnočasového EKOParku v Liberci. Je to místo zaměřené na ekologii, ekonomiku, vzdělávání, kulturu, životní prostředí, zdraví člověka, sport a volnočasové aktivity pro všechny věkové aktivity. Je pravda, že jsme se tam setkali s návštěvníky různých věkových skupin. Jednou z hlavní myšlenek zakladatele pana Stanislava Šťastného bylo "Jak vytáhnout rodiny s dětmi z nákupních center, kde tráví víkendy, do přírody, do EKOParku v Liberci." Děti měly možnost prohlížet park z dřevěných vyhlídkových rozhleden umístěných v korunách stromů, mohli pozorovat ptactvo, či hmyzí hotel. Také mohli nakrmit kozy a kachny, a co bylo velkým lákadlem byly kreativní dílničky, které podpořily jejich fantazii. Děti pracovaly hlavně se dřevem, odvezly si domů krásné výrobky v podobě pejsků, kočiček, lodí, domečků, částí nábytku a jiných krásných výrobků. Děti také vařily v blátivé kuchyni nejrůznější dobroty a velmi je zajímala vodní stěna, kde se voda přelévala z nádoby do nádoby a někde nečekaně vytekla. Také byl zajímavý přírodní chodník, kde děti chodily bosy po šiškách, po jehličí, po kamínkách, po písku, po dřevech a jiných přírodních materiálech. V horku, které panovalo byla příjemná vodní mlha, která osvěžila. A velkou výzvou bylo plnění úkolů, kdy děti na stanovištích plnily úkoly, které se týkaly 4 živlů Země a další doplňující úkoly. Také jsme poobědvali, slízali zmrzliny, školka si lebedila na pískovišti, někdo nakoupil domů EKO rostlinky a vyrazili jsme na zpáteční cestu. Protože celý areál je kryt stromy, je zde stále k nalezení stín a je zde příjemně. Doporučujeme všem podívat se na stránky EKOParku a případně jej o prázdninách navštívit. 

                                                                                                                                       Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerie


Prezentace ve vlastivědě

(30. 5. 2018) 

Paní Mgr. Pavla Pristášová, která pracuje jako asistentka v 1. a 2.třídě mi nabídla, že by 3. a 4. třídě připravila prezentaci ve vlastivědě a prvouce na téma Postavení ženy ve středověku a 2.část se týkala středověkých měst. Musím říci, že mi velmi usnadnila výuku, protože nám postupně přiblížila, jak to bylo s ženami v průběhu dějin a vývojem vztahu společnosti k ženám, čarodějnické procesy, matriarchát a další skutečnosti. Další téma bylo nesmírně zajímavé, týkalo se středověkých měst, o jejich vzniku, druzích, o funkci a uspořádání středověkých měst, rozdělení společnosti, o podhradí pod hradbami měst a součinnosti s řemesly a zemědělstvím. Byla to příjemná změna pro děti i pro mě. Děkuji Pavle, je velkým přínosem pro naši školu a těším se na další spolupráci. 

                                                                                                                                       Marta Kelnarová


ZPRAVODAJ - občasník obce Panenské Břežany

(květen 2018)


Sousedé se dobře baví v Dolním Povltaví

(28. 5. 2018)

V sobotu 26. 5. 2018 se obec Panenské Břežany zúčastnila mnohaleté tradiční akce v Povltaví. Naše škola reprezentovala obec ve vybíjené. Družstvo se skládalo ze stávajících a bývalých žáků naší malotřídní školy. Ráno naše 9 ti členné družstvo odjelo do Máslovic. Účast byla letos nižší, protože bez omluvy zástupci některých obcí nepřijeli. V naší kategorii mladších žáků byla 3 družstva, Máslovice, Postřižín a Panenské Břežany. V prvním zápase naším soupeřem byly Máslovice a byl to velmi těžký soupeř, výsledkem byla prohra, nešly nám přihrávky ani střelba. V druhém, klíčovém zápase jsme hráli proti Postřižínu. Ani to nebyl lehký soupeř. První poločas jsme uhráli pouze o jednoho hráče. Až ve druhém poločase jsem naše bojovníky začala poznávat. S přehledem jsme pak už vyhráli. Výsledkem tedy bylo 2. místo. No děti věděly, že ne vše se povedlo, ale radost z 2. místa byla veliká. Je potřeba dětem poděkovat, že obec Panenské Břežany reprezentovaly s pěkným výsledkem ve svém volném čase a je také potřeba poděkovat všem rodičům, kteří své děti přijeli podpořit. Atmosféra byla báječná a myslím si, že naše Základní škola opět dokázala, že je velkým přínosem pro obec, protože neustále obec zviditelňuje. Myslím, že všichni hráči si zaslouží, abych je zde jmenovala: Tomáš Stavinoha, Tomáš Votruba, Jindra Kraus, Kryštof Šubert, Kristián Pitrun, Sára Fiury, Markéta Špirudová, Julie Tomečková a Vašek Bartoš. Je nutno podotknout, že mnozí z nich přišli hrát po zdravotních oslabeních, nemocech a časových problémech v rodině. Děkuji tedy všem obětavcům, kteří přišli i s indispozicí a také těm, kteří museli odložit své rodinné plány. Prostě Břežany mají báječné děti. Vím to už 25 let jsem ráda, že jsou nebo byli mými žáky. 

                                                                                                                                        Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.  


MAS nad Prahou Líbeznice

(28. 5. 2018)

V pátek 25.5.2018 se pětičlenné družstvo zúčastnilo sportovně vědomostní soutěže v Líbeznicích, kterou každoročně pořádá MAS nad Prahou. Na této akci jsme byli již poněkolikáté, je vždy dobře připravená a zábavná. Letos opět jeli zástupci všech ročníků: Ažbětka Navarová, Kristýnka Víšková, Lucka Kamanová, Tomáš Stavinoha a Franta Novotný, po jednom zástupci z každé třídy, pouze čtvrťáci jeli 2, protože nemáme 5. třídu. Společně s ostatními družstvy jsme se sešli ve sportovním areálu Základní školy v Líbeznicích. Prošli jsme 11 stanovišti, děti střílely ze vzduchovky, poznávaly dopravní značky, prošli jsme krátkou tratí, kde byly 16 obrázků s vyobrazením povolání a děti pak měly napsat názvy povolání. Byly i vtipné odpovědi: masař = řezník, dortař = cukrář. Děti probíhaly přírodním bludištěm na čas, pak jsme se dostali k lanovému rébusu, museli jsme projít pod rozhýbanými míčky zavěšenými na laně, nesměly se nás dotknout. Pak jsme se dostali na stanoviště anglického jazyka, tady jsme se přesvědčili, jak na tom jsme v cizím jazyce. Přešli jsme do hudební části, poznávali jsme Orfovy nástroje a některé hudební nástroje, pak jsme je poznávali taky sluchem podle zvuku. Následovala ochutnávka pokrmů se zavázanýma očima, kdo co uhodl, ví každý sám, podle toho byly uděleny body. Pak jsme přešli na canisterapii, setkali jsme se s pejskem, který tuto metodu skvěle zvládá, prošli jsme testem ohledně znalostí o dovednostech pejsků a také praktickou zkouškou, jak nasadit pejskovi, který pomáhá lidem, jeho postroj. Pak nás čekal literární a jazykový test, pro některé to byl oříšek. Pokračovali jsme sportovní štafetou, jízda na motokárách, koloběžkách a běh. A poslední disciplína byla přírodovědná, byla to celkem hračka, protože podobnou jsme měli na škole v přírodě. A byl konec, vyhlášení vítězů a předání cen. Skončili jsme na 7. místě z 11 družstev. Je pravda, že je rozdíl, jestli školy vybírají z 500 a více dětí a my z 36. Ještě také byli vyhlášeni vítězové literární a výtvarné soutěže, ocenění za výtvarnou část získala Lucka Kamanová ze 3. třídy- 2. místo, Vojta Zemánek ze 4.třídy v literární části 2. místo a Tomáš Doležal 3. místo. Moc gratulujeme, je to obrovský úspěch pro naši malou školu v tak velké konkurenci. Tak další ročník je za námi, těšíme se na další.

Děkuji všem soutěžícím, myslím, že naše škola, a hlavně vaši rodiče na vás mohou být pyšní. Já tedy opravdu jsem.                                                                                                                                                                                                                                                                           Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii


TRADIČNÍ VÝPRAVA ZA HLAVÁČKEM JARNÍM

(12. 4. 2018)

Je čtvrtek 12.dubna něco málo před osmou hodinou ráno, na dvoře rojení dětí. Copak se to děje? No přece jedeme za hlaváčkem jarním. Nepočítám už pokolikáté, pro děti podruhé nebo poprvé, pro mě už tak po dvacáté? Nevím. Tradice. 3. a 4. třída jede na svou výpravu na bývalou sopku Kopeč, kde kvete krásná, sluníčkově žlutá kytička hlaváček jarní (Adonis vernalis). My se jedeme podívat, jak vypadá, kde roste, porozhlédnout se, jak vypadá okolí. Rozhled na Říp, na Kralupy, na Neratovice, lom Čenkov, kostel sv. Klimenta v Odoleně Vodě. Jedeme linkovým autobusem, dodržujeme pravidla slušného chování v dopravních prostředcích, vystoupíme na zastávce v Kopeči. Prohlédneme si cestou upoutávku na včelí farmu Cihlářových a stoupáme na úpatí sopky. Jsme na okraji chráněného území. Už dobře víme, jak se zde máme chovat, jdeme po vyznačených cestičkách a prohlížíme krajinu i hlaváček. Užíváme si. Vylezeme na další část sopky, posvačíme a jdeme za hranice chráněného území. Čeká ohniště a tradiční buřty. Křesadlo, snaha, skvělí kamarádi, pochutnání, poznávání. Vracíme se kolem spodní části sopky, kde hlaváček vidíme v plné kráse. Pohovoříme s pánem, který zde bydlí od dětství a jde se psem na procházku a je nadšen z vědomostí dětí a pak pochod směr Vodolka. Žene nás dopředu pochodová hra, kterou si děti recitují. Jsme na Vodolce, jdeme do cukrárny slavit Tomovy narozeniny. Zmrzlina, lízátko, houpačky, průlezky, bus, škola, oběd. Tak výprava ukončena a úspěšně.

Výpravu zorganizovala a láskyplně zažila s báječnými dětmi

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


PŘEDŠKOLÁCI VE ŠKOLE

(10. 4. 2018)

V úterý 10. dubna přišli navštívit naši 1. a 2. třídu předškoláci z MŠ. Protože dorazili zrovna na začátku přestávky, mohli si nejdříve se školáky pohrát, zaskákali si na koberci a stihli postavit i hrad z kostek. Po deseti minutách se ozval zvonek a školáci vysvětlovali, co se po zazvonění má dělat. Když jsme všem předškolákům našli místo v lavicích u šikovných prvňáků a druháků, začala "výuka". Děti dostaly pracovní listy, na kterých měly dokreslit koleje, pražce a kouř valící se z komína parní lokomotivy. Pak si také celý vlak krásně vybarvily (to zvládly opravdu výborně) - tužky a pastelky jim ochotně půjčovali budoucí spolužáci, kteří také pomáhali a radili, jak co udělat. Někteří prvňáci k malování dětem recitovali básničky a zpívali písničky, vypomohla i školkačka Gábinka. Ke konci hodiny ještě dětem několik druhaček a prvňáčků přečetlo básničku z naší čítanky a někteří se pochlubili svými písankami. Všechny předškoláčky musíme moc pochválit, nejenže se vzorně chovali, ale také krásně zvládli svůj první "školní" úkol. Budeme se moc těšit na jejich další návštěvu, a hlavně na jejich opravdový první školní den v září.

Jolana Pavlíková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


DEN UČITELŮ

(28. 3. 2018)


28. 3. jsme díky dětem oslavili DEN UČITELŮ. Do obálek, které přípravily děti ze školní družiny, měli možnost všichni vhazovat vzkazy, obrázky a cokoli dalšího (např. domácí perníčky). Některé děti si pro nás připravily i krátké vystoupení v podobě tance nebo recitace básně. Den jsme si společně užili a na oplátku jsme my dětem připravili občerstvení. Dopoledního "posezení" se zúčastnili všichni zaměstnanci školy alespoň na malou chvilku. DĚTI, DĚKUJEME VÁM!

Pavlína Sáblová

Přesvědčte se ve Fotogalerii :-)


PŘEDNÁŠKA STRÁŽNÍKA Městské policie Odolena Voda

(14. 3. 2018)

Ve středu 14. března se ve škole konala pro školku i školu preventivní beseda se strážníkem městské policie v Odoleně Vodě. Děti byly poučeny o možných rizicích, se kterými se v životě mohou setkat. Bavily se o nebezpečí cizích lidí, kteří je za různými záminkami, sladkostmi a podobně, aby je nalákali do auta a důsledky bývají fatální. Mohu říci, že děti všechny reagovaly správně, i ty nejmenší věděly, že to nemohou udělat a mají žádat o pomoc dospělého nebo staršího kamaráda. Pak jsme se bavili o dopravní výchově, jak být viděn na silnici, jak se chovat při jízdě na kole, o důležitých ochranných prvcích. V další přednášce už pokračovali jen žáci základní školy. Narazili jsme na otázku návykových a omamných látek, na kyberšikanu, na otázku nebezpečí elektrického proudu. Dětem byly k vidění záběry z různých krizových situací a jejich následcích. V besedě ještě do konce školního roku budeme pokračovat, protože bezpečnost je široké téma a je nutné děti neustále připravovat na úskalí, které jim život může přinést.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.   


TONDA OBAL NA CESTÁCH

(13. 3. 2018)

V úterý 13. března jsme se ve škole setkali s ekologickým programem Tonda obal na cestách. Je to program připravený ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Pedagogickou fakultou UK. Programu se účastnila i školka a všechny děti, jak ze školky, tak ze školy prokázaly svou znalost třídění odpadů. Cílem tohoto programu je rozeznávání jednotlivých druhů odpadů, co patří do barevných popelnic, které jsou běžně na ulicích. Seznámili jsme se se sběrným dvorem, s recyklovanými výrobky, se spalovnou. Viděli jsme video ukázky ze zpracování odpadů a jejich výsledkem. Program byl interaktivní, zábavný, děti si v praxi vyzkoušely třídění do správných kontejnerů. Byli vidět, že v rodinách třídění odpadu probíhá a děti se tohoto procesu účastní. A to je velmi pozitivní poznatek.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.  


ZAKONČENÍ PLAVECKÉHO VÝCVIKU

(26. 1. 2018)

V pátek 26. ledna jsme, jako vždy, vyjeli směr Neratovice. Tentokrát ovšem na půl roku naposled, abychom si zaplavali pod vedením plavčic, a už jsme se těšili na ocenění našich dovedností, ale hlavně na závěrečné překvapení, které jsme si pro lektorky připravili.

Hodina vůbec neprobíhala jako jindy. Bylo nás podstatně méně, protože máme hodně nemocných spolužáků a ze školky plavaly jen 2 děti. Ovšem počátečním pozdravem jsme jasně dali najevo, že nás je i tak dost! Každý dostal medaili s počtem metrů, které je schopný uplavat správným stylem a po společné fotografii už jsme se mohli vrhnout do vody. Za malou chvilku se k nám přidala i paní učitelka Pavlíková a Sáblová. Dováděli jsme a hráli jsme si v celém velkém bazénu, půjčit jsme si mohli všechny pomůcky, dokonce jsme házeli i míči do basketbalového koše a mohli využít vířivku. Nakonec se z rozhlasu ozval hlas velitelky trenérek a vyzval nás k přípravě překvapení. Paní učitelka Kelnarová se Sáblovou vymyslely, že předvedeme Piráty na suchu i ve vodě. Školka a prvňáčci tleskali do rytmu a ostatní tančili pomalu, opatrně, ale v plavkách a s velkým nasazením. Když přišel čas na zvedačku Aničky, vběhly s námi do vody i paní učitelky Pavlína a Jolana, aby pomohly s chytáním. Hudba sice nebyla úplně skvěle slyšet, ale plavčice z nás byly nadšené!

Na úplný závěr se Jolana s Pavlínou vyřítily z tobogánu, sborově jsme se rozloučili mohutným "NAZDAR" a vyrazili ke sprchám.

Už cestou zpět se některé děti ptaly, kdy zase pojedeme na plavání :-).

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.  


ZPRAVODAJ - občasník obce Panenské Břežany

(prosinec 2017)


RECITAČNÍ SOUTĚŽ HÁLKOVO PÍRKO

(22. 11. 2017)

Ve středu 22. 11. jsme ve škole uspořádali školní kolo recitační soutěže Hálkovo pírko. Zúčastnili se všichni žáci a letošní kolo mělo opravdu vysokou úroveň a někteří recitátoři velmi překvapili. Všichni zvládli texty na jedničku a snaha o přednes u mnohých byla abnormální. Je také pravda, že byli tací, kteří se s výběrem moc nepiplali a odbyli i přednes, ale takových bylo málo. Rozhodnout, kdo byl lepší či nejlepší byl opravdu pro porotu oříšek. Nakonec to dopadlo takto: 

KATEGORIE 1. třída:

1. Alžběta Navarová

2. Ondřej Doležal

3. Tadeáš Netřebský

KATEGORIE 2. třída:

1. Kristýna Víšková

2. Andrea Skopcová

3. Tereza Šteigerová, Gabriela Sobotková

KATEGORIE 3. třída:

 1. Lucie Kamanová

2. Adam Novák

3. Kristýna Melicharová, Tadeáš Šubert

KATEGORIE 4. třída:

1. Vojtěch Zemánek

2. Tomáš Doležal

3. Tomáš Stavinoha

Velmi překvapili prvňáčci, Bětuška, Ondra a Tadeáš s jakou vervou vystoupili před svými kamarády, chtěla bych vyzvednout jejich výkon a zvlášť jim poděkovat za jejich vystoupení, opravdu bylo velmi podařené.

Na přehlídku recitátorů, kam nás pozvala Základní škola Vítězslava Hálka v Odoleně Vodě 8. 12. pojedou: Bětuška Navarová, Kristýnka Víšková, Adam Novák, Lucka Kamanová, Vojta Zemánek, Tomáš Doležal. Rozhodnutí vyplynulo z požadavků rozdělení podle kategorií dle věku.

Chtěla bych všem dětem moc poděkovat za jejich přípravu i vystoupení a těším se na další ročník.

Moc si to užívala a zapsala Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii


VZP - Vzpoura proti úrazům

(31. 10. 2017)

V úterý 31. 10. se děti ze základní školy setkaly se dvěma mladými vozíčkáři, kteří svou vlastní vinou přišli k úrazu a tím k porušení míchy. Bohužel zůstali na vozíčku. Povyprávěli, jaké těžkosti po svém úrazu pro ně nastaly, jak jim změnily život a jak se s tím potýkají. Je pravda, že děti poslouchaly pozorně, beseda byla velmi spontánní a rozhovory byly živé. Nikdo z nás netušil, jaké problémy může takový úraz způsobit, byli velmi otevření a dětem přiblížili problémy v každodenním životě. Moc děti dokázali motivovat, a v tom, co dělat mají jasno a hlavně, moc děti motivovali, jak se mají chránit. No, ten název přednášky byl opravdu příznačný.

Bylo by potřeba, aby i rodiče více dohlíželi na bezpečnost svých dětí. Vidíme jich hodně, jak jezdí na kole po vesnici bez přilby, nepřecházejí správně silnici, bohužel i za asistence rodičů a často jezdí v autě bez autosedaček i nepřipoutané.

No přejme si, aby tito chlapci v rámci VZP zanechali v myslích všech zúčastněných velký dopad.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


Dýňování s rodiči

(25. 10. 2017)

Ve středu 25.října se všichni, kdo chtěli, setkali v prostorách školy na tradičním dýňování. Tedy děti a jejich rodiče či prarodiče. Byl na všechny moc krásný pohled. Všude dýně, děti, dospělí, velké úsilí, krásná spolupráce, úsměvy, rozhovory mezi dospělými, mezi dětmi, vlastně mezi všemi. Báječná atmosféra. Pořadatelů ani nebylo potřeba, účastníci si vystačili sami. A o to našim akcím jde, aby se všichni, kdo k naší škole patří, dobře na našich akcích bavili, seznamovali se a cítili se zde moc fajn. Výsledky tvoření můžete vidět v naší fotogalerii. Všem se moc povedly. K dobré náladě také přispěly trdelníky, které ráno vlastnoručně upekly děti z mateřské školy a punč od naší paní kuchařky. A zvláštní poděkování patří teď už bývalým žákům Julče, Markétě a Lukášovi, kteří vydlabali a vyřezali dýně na ozdobu vstupu do naší školy. Dýně jsme dostali darem a byly opravdu obří, měli s tím obrovskou práci.

Tak zase příští rok se těšíme!

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


Divadlo Gong - Záhada hlavolamu

(17. 10. 2017)

Kdo z vás rodičů nezná Jaroslava Foglara a Záhadu hlavolamu? Starší generace tohoto autora přímo hltaly. Dnešní generace o tohoto autora moc zájem nejeví. Proto jsme dětem chtěli tuto báječnou záležitost přiblížit a to 17. 10. v divadle Gong představením Záhada hlavolamu. Jeli jsme jen se školními dětmi, ocitli jsme se v křivolakých uličkách Stínadel, s mladým vynálezcem Janem Tleskačem, ježkem v kleci, nepřátelskými Vonty, hlavně s Mažňákem a létajícím kolem. A samozřejmě s Rychlými šípy. Že ve Stínadlech není bezpečno, to jsme na vlastní kůži zažili na hrůzostrašně vypadající scéně, někdy jsme se kapánek báli. Ale jinak moc pěkný zážitek a třeba některé děti sáhnou v naší školní knihovně zrovna po komiksu Rychlých šípů.

Užila si a vrátila se do dětství Marta Kelnarová, spolu se všemi dětmi.

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


DŘEVÍČKOVÁ DÍLNIČKA

(26. 9. 2017)

V úterý 26. 9. všechny děti ze školky i ze školy překvapila Dřevíčková dílnička. Obsah dílny se opravdu týkal dřeva. Nikdo z nás moc nečekal, že se budeme opravdu dotýkat dřeva a sami tvořit. Děti byly rozděleny do tří skupin, školka, 1. a 2. třída, 3. a 4. třída. Pan Marek děti seznámil s druhy dřeva, ze kterých se dobře vyrábí a ukázal spoustu nástrojů, s jejichž pomocí se dřevo opracovat. Všechny nástroje byly poměrně jednoduché a bezpečné a krásně s nimi pracovaly i děti ze školky. Samozřejmě, že pan Marek upozornil všechny na bezpečnost při práci, na co si děti mají dát pozor. Každý dostal šablonu ježečka, ze kterého si vyrobil hračku, ježečka na kolečkách. Děti brousily různými druhy pilníků, dělaly jimi i bodliny, používaly ruční vrtačku, smirkový papír, Aku vrtačku. Fantazii se meze nekladly. Nakonec si mohly ježka domalovat pomocí fixů. Na památku dostaly také dřevěné srdíčko, které mohou někomu věnovat. Pan Marek s kolegyní všechny děti moc chválili, že jsou vnímaví, hodní a manuálně šikovní. Určitě bychom si rádi tuto akci zopakovali, příště už určitě na vyšším stupni. Pan Marek totiž má několik pokračování této dílničky. Těšíme se někdy opět na setkání, vypadá to, že jsou u nás i potencionální budoucí truhláři.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii. 


ŠKOLNÍ ROK 2016 / 2017


ZA LISTEM LIST - výtvarná soutěž

Výtvarný úspěch žáků naší školy - 5. místo!

(červen 2017)

V naší škole máme rádi knihy a moc rádi čteme. Rádi čteme, hrajeme si a pracujeme s knihou ve školce. Rádi čteme, vyprávíme si příběhy a fantazírujeme o hrdinech ve škole. Ve škole si také žáci hojně půjčují knihy z naší knihovny, a protože nás knihy provází tedy každým dnem, zapojili jsme se do soutěže vyhlášenou blogem Za listem list. Děti z mateřské školky měly za úkol výtvarně ztvárnit svého oblíbeného knižního hrdinu, a tak namalovaly Ferdu a jeho mouchy. Žáci základní školy vytvořili obaly na své oblíbené knihy. A jak jsme dopadli? Kolektiv žáků základní školy uspěl a společně se žáci umístili na krásném 5. místě. Gratulujeme!!! Díky výhře jsme obohatili naši knihovnu o nové knižní tituly.

Všechna výtvarná díla zdobí přízemní chodbu školy, a tak se na ně můžete přijít podívat!

Klára Haberhauerová


DNY POVLTAVÍ  - Klecany

(20. 5. 2017)

Každoročně se koná akce Sousedé se baví v Dolním Povltaví. Letos byla štafeta předána do Klecan.

Dopoledne začalo vystoupeními šikovných dětí, které probíhaly celý den. Moc děkuji všem dětem a také jejich rodičům, že je v tak velkém počtu na toto vystoupení doprovodili, i když šlo o pár minut. Břežanské děti předvedly svůj pirátský tanec. Ten bude ještě k vidění na zahradní slavnosti naší školy, ale pro většinu rodičů to bylo poprvé, kdy jej mohli vidět. Vše se povedlo na jedničku, a tak jsme mohli s klidem sledovat další děti, a hlavně se šlo fandit našemu týmu vybíjené!

Pavlína Sáblová


Naše obec nebo spíše škola dala dohromady družstvo mladších žáků na vybíjenou. Tentokrát se utkala družstva Klecan, Máslovic, Odoleny Vody a Panenských Břežan. Děti věděly, že soupeři jsou těžcí. No nevzdali to a bojovali. Měli obrovskou podporu rodičů z Břežan, kteří vytvořili naprosto skvělou atmosféru a hnali děti kupředu. Podařilo se. 2. MÍSTO. První byly Klecany, které mají obrovskou základnu a pár bojovníků z Břežan odvedlo skvělou práci a postavilo se velkým školám. V roce 2015 jsem napsala po 3. místě, že Klecany a Vodolka jsou jako rozjetý vlak a nedají se zastavit. Navzdory tomu jsme už 2. rok Vodolku porazili! Nyní jsou i Klecany výzva. Moc děkuji báječným dětem, jsou neuvěřitelní, vím to celou dobu, co jsem je učila nebo učím. Děcka děkuju za mě, a také za obec Panenské Břežany, obec může být hrdá, že v ní vyrůstají tak báječní sportovci. Tak příští rok už se na vás těším.

Zažila, fandila, věřila, držela palce Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


ZPRAVODAJ - občasník obce Panenské Břežany

(duben 2017)


VÝPRAVA ZA HLAVÁČKEM JARNÍM

a NÁVŠTĚVA VČELÍ FARMY (3. a 4. třída)

(11. 4. 2017)

Je úterý 11. dubna a okolo tohoto data se točí každoroční akce: Výprava za hlaváčkem jarním na Kopeč pro 3. a 4. třídu. Datum je pohyblivé podle počasí a letos začal kvést hlaváček velmi brzy, ale z mnoha příčin nám zbyl studený termín 11. dubna. Hrozilo, že kytička odkvete a my už ji v plném lesku nespatříme. Nuž tedy ve studeném ránu jsme se vydali na naši výpravu. A netradičně jsme začali prohlídkou včelí farmy u Cihlářů. Malinká obec, a tak významná farma. Manželé Cihlářovi nás velmi vlídně přijali a pan majitel velmi zajímavě o včelkách povídal. Krásný a smysluplný výklad jsme zakončili ochutnávkou medů různých druhů. No a už nic jiného nezbývalo než vyrazit do větrného, skoro ledového větru za krásnou žlutou kytičkou hlaváčku jarního. Protože bylo zataženo, moc se nerozvil, přesto byl připraven nám svou krásu ukázat. Prohlédli jsme si kráter bývalé sopky, a pokračovali až za území chráněné oblasti. Hledali jsme naše loňské ohniště, tentokrát nebylo poničeno. Za obrovského úsilí Vendy Bartoše a Jirky Kavíka se nakonec i přes silný vítr podařilo oheň rozdělat, protože Jirka prohlásil, že bez buřtů, to není Kopeč. Mezitím ostatní nanosili dřevo a připravili klacky na buřtíky, peklo se, ohřívalo u ohně, rozprávělo, byla báječná atmosféra. Nastal čas k návratu. Při cestě kolem sopky zpět vysvitlo sluníčko a hlaváček se odhalil v plné kvetoucí nádheře. Hlaváčku děkujeme. Zbývalo málo času k návratu, museli jsme zvolit nejkratší variantu po silnici, ale očividně to nikomu nevadilo a dobrá nálada stále panovala, brněla mi hlava z přemíry informací od dětí. Najednou tu byla Vodolka a slíbená cukrárna a s ní překvapení od maminky Tomáše Doležala, který slavil tento den 10. narozeniny a všichni si mohli dát nějakou dobrůtku. Tome, všechno nejlepší! Bus a návrat. Začali jsme na obědě rozmrzat a užívat si tepla. Zvládli jsme to a užili jsme si to.

Zažila, promrzla a velmi ráda se zúčastnila Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


STŘEDEČNÍ VESELÍ

aneb

VÝLET NA ZÁMEK NELAHOZEVES A VELIKONOČNÍ TVOŘENÍ S RODIČI

(5. 4. 2017)

První dubnová středa byla našlapaná zážitky. Ráno jsme vyrazili na výlet a odpoledne se těšili z návštěvy rodičů, kteří statečně a pilně tvořili!

Ráno jsme se ve škole nestihli ohřát, pohrát (natož učit) a už nás čekal autobus. Cíl cesty - zámek Nelahozeves. Klidně bychom jeli dál, cestování nás baví, především školkáčci jsou z autobusu nadšení, ale není zbytí, kultura volá :-)

Výšlap k zámku nás příjemně zahřál a my se nemohli dočkat, až vejdeme na nádvoří, kde nás přivítaly dvě milé paní průvodkyně. Rozdělily nás na dvě skupiny, školka a slečny prvňačky v první skupině, druháci, třeťáci a čtvrťáci ve druhé. První dobrodružná trasa malých školkáčků vedla (ne)překvapivě na místní toalety.

Paní průvodkyně poutavě vyprávěly o historii zámku a tak ani nejzatvrzelejší puberťáci nepocítili, že se vlastně vzdělávají, ale že dějiny mohou být zábavné. Součástí prohlídky bylo také povídání o velikonočních lidových zvycích. Děti si vyzkoušely řehtání na řehtačku, což mělo velký úspěch. Je to hlasité a to hodně, tak čemu se divíte, paní učitelko.

Po prohlídce jsme se přesunuli do prostorné zámecké haly, kde byla připravena výtvarná dílna. Malovali jsme zajíce a vajíčka, lepili ozdoby a povídali si o Velikonocích. Na památku si každý mohl vybrat placku a podívat se, jak se takový odznak vyrábí.

Tím ale nekončíme. To hlavní nás teprve čekalo. Vaše návštěva. Nic děti nepotěší tolik, jako možnost spolupráce a spoluvytváření se svými rodiči. Vaše návštěvy ve škole jsou pro děti svátkem, bez ohledu na roční období.

Po obědě se školáci vrhli na přípravu. Spojit stoly, vyzdobit třídu, nachystat pomůcky. A než jsme se nadáli, místnost se zaplnila rodiči, sourozenci a prarodiči. Pýcha v dětských očích se odrážela na každém kroku. Pochlubit se mamince, tak tady trávím čas, a pochlubit se kamarádům, tak tohle je můj táta. Vyrobila se spousta krásných dekorací, zaselo asi tisíc semínek osení a obarvilo na desítky vajíček. Malí i velcí drátkovali jako diví a čtyři mazance se snědly do posledního drobečku.

Přišli jste, děti byly šťastné a všem nám bylo fajn. Mise splněna. Děkujeme a přejeme vykutálené Velikonoce!

Leona Minaříková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


NOC S ANDERSENEM

V pátek 31. března 2017 se konal v celé České republice již 17. ročník Noci s Andersenem. Jako již několik předchozích let, i letos se břežanští školáci zúčastnili. Přidali se tak k téměř 100 tisícům dětí, které trávily tuto páteční noc mimo své domovy. Hlavním tématem letošního ročníku byl Čtyřlístek. Děti si povídaly o hrdinech a příbězích tohoto známého komiksu, ale také si připomněly 180 let od napsání Andersenovy pohádky Císařovy nové šaty.

Poté, co si děti uložily škole spacáky, karimatky a proviant od rodičů, vyrazily do místní knihovny, kde už na ně čekala knihovnice Karolína Mužíčková. Nejprve si s dětmi chvilku povídala o tom, proč se noc s Andersenem koná a jaké příběhy si letos připomínáme. Děti už ale byly napjaté, protože všude kolem nich na zemi ležely archy papírů a nikdo netušil, proč tam jsou. Za chvíli se už děti od Karolíny dozvěděly, že papíry představují místa s horkou lávou, které se musí vyhnout při své cestě pro císařovy nové šaty. A zjistily, že cesta nebude snadná! Projít ji musely pozadu, se zavázanýma očima, pouze podle rad svého kapitána. Jednomu družstvu se nejdříve dařilo lépe, ale nakonec je i druhý tým skoro dohnal, takže v cíli byla obě družstva téměř společně.

Na dalším putování většinu dětí začaroval zlý čaroděj. Zachránit je mohly pouze dvě děti, které čarodějovu kouzlu odolaly. Musely ale uhádnout, jak k sobě děti patří do dvojic a to pouze podle pohybů, které dvojice postupně ukazovaly. Když byly všechny děti zbaveny zlého kouzla, potkalo je nové dobrodružství. Byly chyceny do pavoučí sítě, ze které se musely vymotat (pavučinu představovaly propojené ruce). Po zdolání této nástrahy zbýval ještě poslední úkol. Zachránit ztraceného Pinďu a Fifinku. To měly udělat tak, že společně nakreslí jejich portrét. Děti opět soutěžily ve dvou týmech. Ale aby to nebylo tak jednoduché, každé dítě mělo na kreslení vždy jen 10 sekund, pak ho vystřídal další spolubojovník z týmu. Takto společně děti nakreslily krásné velké plakáty s Pinďou a Fifinkou, které si pak odnesly do školy. Po splnění všech úkolů dostaly děti za odměnu časopis Čtyřlístek a sladkou sušenku.

Ve škole si děti zahrály ještě oblíbenou židličkovanou. Pak se, už ve spacácích, dívaly na napínavou pohádku Čtyřlístek ve službách krále. Ale únava už byla příliš velká a tak jsme si slíbili, že se dodíváme jindy a šli jsme spát. Usnout se sice některým ještě dlouho nedařilo, ale ráno už byla většina vzhůru docela brzy. Společně jsme se ještě nasnídali, sbalili spacáky a pak už si pro děti přicházeli rodiče. Myslím, že si děti odnesly spoustu hezkých zážitků a proto se snad příští rok zase sejdeme v tak velkém počtu (sešlo se 21 dětí a jeden bývalý žák).

Jolana Pavlíková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


MUZEUM DOBROVICE

"Bez práce nejsou koláče" a "Až vyrostu, budu..."

(14. 3. 2017)

Vyjeli jsme brzy ráno směr Dobrovice. Po více než hodinové cestě, kterou jsme si zpestřili zpěvem (nejprve Vojtovi ze školky k narozeninám a pak písničkami, které známe ze školky a ze školy), jsme se protáhli, nasvačili se a ujali se nás tři průvodci. Byli jsme rozděleni do 3 skupin. Do takových, na které jsme ve školce a ve škole zvyklí - jednu skupinu tvořili školkáčci, druhou 1. a 2. ročník a třetí skupinou byli žáci 3. a 4. třídy. Všichni jsme prošli tři různá stanoviště, každá skupina v jiném pořadí tak, abychom se stihli vystřídat všude. Čekal nás výukový program na interaktivní tabuli "Až vyrostu, budu...", kde jsme si zkusili poznat různá povolání pomocí stínů, pak pomůcek, která ta určitá profese potřebuje a starší děti i přesmyčky ve slovech. Další částí bylo připravené muzeum, kde jsme mohli vidět některá povolání dnešní tak, jak je známe, ale i profese ne tak obvyklé anebo v takové podobě, v jaké se dnes již běžně nevyskytují. Některé z profesí jsme si mohli i vyzkoušet - např. uplést housku, doručit dopisy, stavět zeď, vymést komín, zatlouct hřebíky nebo zachránit panenku z "hořícího" domu. Poslední částí programu byla tvořivá dílna, kde si každé z dětí vyrobilo svou vlastní tašku do školy - zahrály si na brašnáře.

Zjistili jsme, že děti plno věcí znají, ale některé poznatky byly nové i pro nás dospělé. Hezké bylo, když se děti snažily najít vhodná slova a názvy profesí tak vtipně komolily. Např. brašnář je podle Tomáše taškář, druhý Tomáš doplnil, že je to vlastně taškařice 😊.

Po náročném programu jsme se ještě na vzduchu rychle zakousli do zbylých svačin a mohli jsme vyjet zpět do školy na oběd.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.

PRVNÍ POMOC - PŘEDNÁŠKA SPOJENÁ S NÁCVIKEM

(8. 3. 2017)

Ve středu 8. března k nám do školy dorazila naše známá plavčice z neratovického bazénu (v doprovodu pana ředitele), aby naše děti seznámila se zásadami první pomoci. Kolem půl jedenácté už na ně ve třídě čekali všichni školáci a také předškoláci ze školky, zvědaví, co je čeká. A rozhodně se nenudili. Paní plavčice hned po příchodu nachystala figurínu na nácvik resuscitace, a po krátkém teoretickém úvodu si postupně téměř všechny děti vyzkoušely, jak náročné (nebo pro někoho docela jednoduché) je poskytovat nepřímou masáž srdce. Někomu se dařilo hned, někdo potřeboval menší radu a pomoc, ale nakonec byly úspěšné všechny děti. Po této asi nejzajímavější části paní plavčice znovu zopakovala pár informací týkajících se první pomoci zaměřené na záchranu tonoucích. Vysvětlila dětem, co mohou dělat samy, co naopak nikdy dělat nesmějí (a tedy musí zavolat pomoc dospělých). Popovídala si s dětmi o bezpečném chování při plavání a jiných aktivitách ve vodě. Většinu věcí už děti znaly, a odpovídaly téměř bezchybně. Ke konci si děti pomocí zábavné aktivity procvičily znalost částí a orgánů lidského těla (na jednoho dobrovolníka postupně připevňovaly kolíčky označené jejich názvy). Na závěr také dostaly tři děti za odměnu (za projevenou aktivitu a správné odpovědi) krásné zelené tričko neratovického plaveckého oddílu.

Jolana Pavlíková

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.


PYŽAMOVÁ DISKOTÉKA S VÁNOČNÍ NADÍLKOU

(22. 12. 2016)

Poslední školní den roku 2016 jsme dětem zakázaly přinést aktovky s učením. Rozkaz zněl jasně: "Vezměte si pyžamo, trochu cukroví a dárečky kamarádům." Všichni splnili do detailu, někdo dokonce v pyžamu rovnou přišel. Nejdřív se tančilo, skákalo, běhalo, cvičilo. S hudbou i bez, na říkanky i písničky všemožně staré a dobrá nálada musela být okny slyšet široko daleko. V celé škole se nenašel nikdo, kdo by se nezapojil. Když školkáčci dosvačili, přišli na návštěvu a tančilo se společně. Paní učitelka Marta, Jolana a Pavlína připravily dětem bohatý program, nuda neměla šanci. Děti ze školky se po chvíli vrátily do přízemí zjistit, jestli přiletěl Ježíšek. Školáci zatím pokračovali v tanci a hrách, a když už to vypadalo na počáteční únavu, přišel dárek z kuchyně - pro každého zmrzlinový pohár. Rázem bylo po únavě. A světe div se, najednou zazvonil zvoneček a dárky do školy a družiny Ježíšek připravil ve vedlejší třídě. Všichni se seběhli kolem stromku a závody v trhání balícího papíru mohly začít. Vítězem byl každý! U některých dárků (Slovní druhy, Vyjmenovaná slova...) děti tolik nejásaly, ale u většiny byla radost zřejmá. Záverečnou částí programu bylo rozdávání dárečků, které si děti a paní učitelky připravily pro ostatní. Radost byla veliká a bohatě projevovaná. Po úklidu a výborném obědě kam jsme dorazili stále ještě v pyžamech, děti vyzkoušely nové hry do družiny a s úsměvem na tváři a vzájemným přáním krásných svátků se rozloučily. Na shledanou v novém roce!

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

JAN CINA ČTE DĚTEM

(19. 12. 2016)

Přijel autobusem, s batůžkem, v červeném svetru s motivem vánočního stromku. Bez manýr a s pokorou strávil s dětmi téměř dvě hodiny.

Jan Cina nejprve přečetl pohádku o Mrazíkovi, poté několik básniček z knihy Písničky bez muziky a čtení uzavřel pohádkou od Jitky Molavcové. Pak dal prostor dotazům. V tu ránu se zvedly snad všechny ruce školáků i některých školáčků a rozjela se diskuze plná vtipných i záludných otázek a odpovědí. Díky tomu, že Honza nedávno vyhrál talentovou soutěž, Tvoje tvář má známý hlas, většina dotazů směřovala k tomuto pořadu.
Poté děti předaly dárek - vlastnoručně vyrobenou knihu s názvem "Jak Tě vidíme my". Honza si nadšeně prohlédl všechny obrázky a na oplátku dětem nabídl kartičky se svou fotkou a podpisem.
Ihned se vytvořila nekonečná fronta. Honza se trpělivě věnoval každému dítěti a vedle podpisu stihl prohodit i pár slov.
Čtení už bylo dost a Honza je také výborný zpěvák, proto si s dětmi střihl i několik vánočních koled. Společné fotografování je samozřejmostí, ale teď už hurá na oběd. A Honza? Ten šel s námi. Poobědval u stolu se školáčky, sledoval mumraj v jídelně, a jak sám řekl, tohle teda ještě nezažil.
Pak už vyběhl na autobusovou zastávku. Loučil se slovy - "Dneškem mi začínají Vánoce." Tak ať jsou šťastné a veselé!

Leona Minaříková

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

TOULCŮV DVŮR

(12. 12. 2016)

V pondělí se celá škola a školka nalodila do autobusu a vyrazila směr Praha. Toulcův Dvůr je středisko ekologické výchovy, které tvoří komplex památkově chráněných budov a přírodní areál. Za branami tohoto areálu snadno zapomenete, že se nacházíte v blízkosti rušné silnice přeplněného velkoměsta. Přivítala nás paní Marta, která svým bodrým vystupováním a stylovým krojem navodila tu správnou atmosféru a získala pozornost všech dětí.

Po krátkém úvodu už děti seděly na židličkách před provizorním podiem. První část se týkala Vánočních zvyků a obyčejů. Děti poznávaly tradiční lidové předměty a pokrmy. Poté se několik dětí proměnilo v adventní postavy, které byly kromě Mikuláše pro většinu dětí neznámé. Seznámily se se Sv. Barborou, Ambrožem, Lucií a Perchtou. Následovalo několik Vánočních koled. Po celé místnosti se rozezněl kouzelný cinkot rolniček, které děti dostaly. No dobře, cinkot se ozýval v průběhu celé úvodní části. Lektorky však zůstaly ledově klidné a paní učitelky ochotně rolničky sbíraly ze země.

Ve druhé části se děti rozdělily do čtyř skupin. Školkáčci se přidaly ke čtvrťákům, kteří jim byli pomocnou rukou. Postupně prošly čtyřmi stanovišti, čtyřmi aktivitami. Pokud je děti donesly domů celé, mohly se rodičům pochlubit vlastnoručně vytvořenou a ozdobenou krabičkou. Do té si vyrobily svíčku, což je moc bavilo. Balení knotu jim totiž připomínalo motání palačinek. Dále si upekly čertíka z těsta, což bylo také zábavné, především když nůžkami stříhaly čertíkovi chlupy. Poslední činností bylo zdobení perníčků. To se však brzy zvrhlo v degustaci bílkové polevy a paní lektorka měla co dělat, aby jí zůstal alespoň jeden pytlík bez bakteriální stopy.

Sečteno podtrženo - výlet jsme si moc užili, o zábavné chvilky a bezprostřední reakce dětí i dospělých nebylo nouze. Příjemné vytržení ze školního stereotypu si jistě opět rádi zopakujeme.

Leona Minaříková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


VÁNOČNÍ JARMARK

(7. 12. 2016)

Vánoční jarmark je pro Břežanské děti i rodiče zavedenou tradicí. Pro mě naprostou novinkou. Nová práce, adaptace za pochodu, zaujmout děti, nezklamat rodiče i kolegy. Vánoční jarmark je vlastně skvělá příležitost, jak otestovat kreativitu a výdrž pedagogů.

Musím se přiznat, že to pro mě nebylo zezačátku snadné. Vymyslet výrobky, které zvládnou malé i velké děti a neopakovat to, co již bylo použito v předchozích letech.
S obdivem jsem přihlížela tomu, jak kolegyně ze školky i školy chrlí nové a nové nápady, realizují je a k tomu zvládají běžný školní režim. Samozřejmě, že někdy bylo vyrábění víc, než třeba tělocviku, ale k mému překvapení, to dětem vůbec nevadilo. Méně času na volnou hru, o to větší radost z krásně vyšitého anděla, upečeného cukroví, nebo vyrobeného přání. Několik týdnů před jarmarkem se toto slovo skloňovalo snad ve všech pádech, já často pátým pádem volala - Jarmarku, ať už jsi tady!

Pak přišel den D. Vánoční jarmark přilákal většinu rodičů. Děti pyšně prodávaly své výtvory a zodpovědně ukládaly tržbu. Rodiče si povídali, proběhlo i několik nových seznámení a myslím, že celkově se všichni dobře bavili. Ostatně to nejlíp vědí ti, co na jarmark přišli.

Přes veškeré původní obavy a pochybnosti, které pramenili z neznalosti této akce, jsem brzy změnila názor. Vánoční jarmark spojuje, motivuje a těší. Klobouk dolů před pracovníky ZŠ a MŠ, kteří už tolik let přináší novinky a radost ze společného projektu.

Věřím, že pohled na výrobky, které máte doma vystavené, má slova potvrdí.

Tak zase za rok!

Leona Minaříková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


VÝSTAVA OBRÁZKŮ V HÁLKOVĚ DOMKU V DOLÍNKU

(6. 12. 2016)

V úterý 6. prosince se 3. a 4. třída vypravila do rodného domku Vítězslava Hálka v Dolínku na výstavu obrázků a ilustrací Ivety Hájkové. Tato báječná a talentovaná ilustrátorka pracovala řadu let ve školní družině v Panenských Břežanech jako vychovatelka a učitelka výtvarné výchovy, pak také ve zdejší mateřské škole a také v jiných mateřských školách jako pedagožka. Maluje hlavně obrázky pro děti a pro ženy a jsou opravdu moc krásné, hřejivé a pohladí duši. Iveta nás mile přivítala a něco málo pověděla o své tvorbě dětem. Děti pak obrázky prohlížely, bylo slyšet i jejich bezprostřední hodnocení, kterému Iveta velmi naslouchala. V závěru děti měly napsat své hodnocení do velkého diáře, případně napsat, který obrázek se jim líbil nejvíc a čím je oslovil. Bohužel mi nebylo dopřáno toto číst, protože autorka chtěla, aby to bylo mezi ní a dětmi. Zkrátka Iveta. Zpátky jsme si udělali krásnou procházku zimní cestou kolem lesa, svítilo sluníčko a my jsme s dětmi diskutovali o výstavě, kterou jsme právě viděli. Myslím, že obrázky Ivety Hájkové stojí za vidění, našla jsem je i na internetu, kde má své stránky. A je škoda nenavštívit krásnou výstavu, kterou máme za humny.

Marta Kelnarová


MIKULÁŠSKÉ SPANÍ VE ŠKOLE

(1. 12. 2016)

Bylo 1. prosince a ve škole se kolem 18. hodiny začaly scházet postavičky s podivnou bagáží, spacáky, karimatkami, batohy s tajemným obsahem. Ano, opět se konalo každoroční mikulášské spaní ve škole. Scénář bývá stejný, žáci 3. a 4. třídy se navečer sejdou ve škole, aby společně oslavili Mikuláše. Všichni přišli s báječnou náladu, s dobrými svačinami od maminek a zábava mohla začít. Tentokrát nás podpořila i paní vychovatelka Pavlína, o to bylo veseleji. Hráli jsme a soutěžili, židličkovaná, tanec s koštětem, tanec pod provazem, ponožkovaná, prdelkovaná, čertovo písmenko a řada jiných. A že byla obrovská legrace jako každý rok, je fakt. Protože ráno jsme museli vstávat, jeli jsme na plavání, šli jsme spát poměrně včas. Ráno jsme si dali dobrou snídani, teplý čaj a moc dobrý koláč od paní Mlčouškové, za ten moc děkujeme a mohli jsme spokojeně odjet na plavání. Tak zase příští rok.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


PŘEDNÁŠKA - BEZPEČNÝ INTERNET

(16. 11. 2016)

Ve středu 16. 11. proběhl vzdělávací pořad pro žáky 1. až 4. třídy Já Youtuber. Mnohé z dětí mají svůj profil na Facebooku, ačkoliv by tam měly být až od 13 let, ale to je záležitost rodičů, pokud o tom vědí a mají nad dětmi kontrolu, pak už je to jejich záležitost. Pravdou je, že někdy si rodiče myslí, že ví, na jaké stránky jejich děti chodí, ale podle mých poznatků ne vždy mají přesné informace. Proto by měli být velmi ostražití a prověřit tvrzení svých dětí. Mnozí ihned Youtubera Fimlara poznali a reagovali na něj pozitivně. Vyprávěl jim o vzniku a historii Youtube, o tom, jak fungují Youtubeři, jak pracují a čím vším se mohou zabývat, jak získávají příznivce, jaká témata je zajímají. Jestli chcete nahlédnout na jeho příspěvky, můžete se poučit o tom, čím se zabývají vaše děti. Myslíme, že to bude pro vás velmi přínosné.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


USPÁVÁNÍ BROUČKŮ A ŠPEKÁČKOVÁNÍ

(9. 11. 2016)

Ve středu 9. listopadu jsme uspořádali již další ročník tradičního uspávání broučků a letos jsme přidali společné podzimní špekáčkování. Odpoledne kolem 16. hodiny bylo nádvoří před školou zaplněno dětmi a jejich rodiči a prarodiči, všichni s dobrou náladou. Odebrali jsme se pod náš ořech na zahradě, děti si poslechly ukázku z knihy Jana Karafiáta Broučci, zazpívali jsme mrňouskům Mravenčí ukolébavku, aby se jim dobře v zimě spalo a pak už se děti rozběhly po zahradě a své broučky, vlastnoručně vyrobené, ukryly v listí, aby jim bylo teplo a zimu dobře přečkali. Přesunuli jsme se k ohni, který už plápolal, děti i rodiče začali opékat buřtíky, do toho se zpívalo pod hudebním vedením paní vychovatelky Pavlíny Sáblové a panovala velmi přátelská a veselá nálada. Po setmění děti čekalo tajemné překvapení, kdy se na krátké trase podle světýlek setkaly s tajemnou harpyjí, posléze s přísným duchem, který požadoval plnění určitého úkolu a pak je propustil k hodnému duchovi, který absolventy tajemné stezky odměnil příjemnou drobností. Oheň dohoříval, zimy přibývalo a všichni jsme se postupně rozloučili s krásným odpolednem. Jak pravil jeden známý literát: bylo to krásné poetické odpoledne.

Marta Kelnarová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.


VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ

(10. 10. 2016)

Paní starostka nás požádala o krátké vystoupení na Vítání občánků na obecním úřadě Panenské Břežany, které proběhlo v pátek 7. října 2016. Děti z naší mateřské i základní školy jezdí vždy v pátek plavat, ale některé přesto projevily zájem vystupovat. Proto jsme pilně trénovali básničku i písničku, při které nás doprovází na kytaru paní učitelka Pavlína.

Ráno tedy odjela téměř celá škola na plavecký kurz do Neratovic, ale 12 dětí s paní učitelkou Pavlínou zůstalo ve školce, kde proběhla poslední generálka. S převlékáním do gala nám pomohla i paní kuchařka Simonka a mohli jsme vyrazit. V prostorách úřadu již bylo rušno a všechny maminky se svými dětmi zaplnily celou první řadu. Sál byl krásně nazdoben a paní starostka nám dala poslední instrukce. Pak to začalo.

Po malém přivítání jsme dostali poprvé slovo a mohli zarecitovat krátkou básničku pro rodiče. Následoval potlesk, který nám dodal další odvahu. Pak paní starostka krátce promluvila o obci a k rodičům dětí a zase byl čas pro nás. Za doprovodu kytary jsme zazpívali Mravenčí ukolébavku, která sklidila opravdu velký potlesk.

Nakonec jsme s radostí gratulovali maminkám a předávali každé krásnou červenou růžičku. Někteří z nás dokonce předali kytičku své vlastní mamince, protože se přišli přivítat jejich mladší sourozenci. Sledovat tato rodinná přání bylo velmi dojemné.

Každý z nás dostal malou odměnu a školáci i pochvalu do žákovských knížek, paní učitelce Pavlíně přinesla paní starostka tu krásnou červenou růžičku, jako dostávaly maminky. Těšíme se, až budeme moci vystupovat na podobné akci příště.

Pavlína Sáblová

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.

POZNEJ SVOJI ZAHRADU

(2. 10. 2016)

Pondělky bývají v MŠ klidné, děti sdílejí víkendové zážitky a pomalu se chystáme na aktivity následujících dnů. Toto pondělí bylo zcela odlišné. Žádné dlouhé povídání a alou ven!

Rosa ještě nestihla oschnout, a tak děti obuly holínky a v devět hodin už nedočkavě pobíhaly po školní zahradě. Brzy nás přivítaly dvě sympatické lektorky Klára a Míša, které prostřednictvím Nadace Proměny připravují workshopy pro děti. Projekt pro mateřské školy se jmenuje "Poznej svoji zahradu."

Možná vás napadá - co budou děti poznávat na zahradě, na které tráví volný čas téměř každý den a kterou tím pádem znají jako své boty? Svým citlivým a profesionálním přístupem lektorky dokázaly, že i na notoricky známém místě můžeme prožít neopakovatelný dobrodružný příběh.

Celý projekt se nesl v duchu klasické pohádky Zahrada od Jiřího Trnky. Namísto pěti hlavních hrdinů, jak je známe z pohádky, zazářila celá třída kluků i holek z naší MŠ a první třídy ZŠ :-).

Po zahradě bylo rozmístěno několik zvířat (mimochodem nápaditě vytvořených z pouhého molitanu), která k dětem promlouvala a dávala různé záludné otázky a úkoly.
První zvířecí kamarád, kterého děti hledaly, byl starý unavený kocour. Na otázku, kde by asi tak mohl kocour odpočívat, padlo několik zajímavých i úsměvných návrhů. Nakonec se děti shodly, že budou hledat v korunách stromů. Lektorky pohotově zareagovaly a společně s dětmi pojmenovaly všechny stromy na zahradě. Po krátkém hledání se všichni sešli u smrčku, na jehož větvi opravdu podřimoval starý kocour. Ten děti zábavnou formou naučil, na které straně zapadá a vychází sluníčko.

Další stanoviště bylo připraveno u průlezek. No, vlastně u slonů. Děti nadšeně vítaly a hladily tři statné slony, kteří jak vysvětlili, nejsou z Afriky, nýbrž ze zoologické zahrady, takže jsou vlastně naši sousedé.
V zoologické zahradě se prý sloni rozhodně nenudí. Ale školní zahrada je pro ně velkou neznámou a proto by rádi poznali, jak si zde děti hrají. Lektorky dětem rozdaly modré a červené praporky. Modrým měly vyznačit místa, kde tráví čas nejraději. Červeným naopak místa, kde je hra nebaví, nebo kam mají kvůli bezpečnosti zákaz.
Brzy se zahrada proměnila v červenomodré bludiště. Děti nás provázely z místa na místo a vysvětlovaly, kde je to úplně nejparádnější a kde naprostá nuda. Jeden ze školáků navrhl, aby se červený praporek umístil před hlavní vchod budovy. Neuspěl.

Poslední stanoviště se nacházelo v zadní části zahrady na trávě. Děti se v mžiku ocitly v oceánu, ze kterého na ně promlouvala velryba! Kromě dalších zajímavých informací se děti dozvěděly, že velryba pro samou vodu ani neví, jakou krásu příroda skrývá. Proto by si moc přála, kdyby jí děti vyrobily nějaké pěkné ostrůvky.

Úkol na první pohled snadný - doběhneme si do třídy pro papíry, fixy, nebo modelínu a ostrov bude raz dva! Lektorky nás však rychle vyvedly z omylu. Veškeré pomůcky máme prý všude kolem sebe. Tráva, listí, kůra, kamínky, písek nebo třeba šípek. Po prvotních rozpacích se děti vrhly do práce a to, že se jim ostrovy skutečně povedly, můžete vidět na výstavě na chodbě u šaten.
Výroba ostrovů zabrala téměř hodinu, děti překvapovaly originálními motivy, promyšlenými stavbami, ale i trpělivostí a vzájemnou spoluprací.

Pondělní dopoledne bylo opravdu jiné. Nenaučili jsme se novou básničku a nestihli řízené ranní cvičení. Místo toho jsme se dozvěděli, že i v dnešní kritizované době, dokáží naše děti zázraky a nepotřebují k tomu paletu barevných papírů ani počítače. Stačí dobrý nápad a samozřejmě... kamarád :-).

Leona Minaříková

Další fotografie naleznete v naší Fotogalerii.

Zpravodaj - občasník obce Panenské Břežany


Náš region


Celé Česko čte dětem